اهم اخبار دانشجویان غیر ایرانی

اهم اخبار دانشجویان غیر ایرانی


حضور فعال دانشگاه در نخستین گردهمایی نهادها و مؤسسه های آموزش زبان فارسی در جهان

نخستین «گردهمایی نهادها و مؤسسه های فعال در حوزۀ آموزش زبان فارسی در جهان» با هدف هماهنگی و هم افزایی فعالیت ها برای گسترش زبان فارسی 1 آذر ماه در بنیاد سعدی برگزار شد.

در این گردهمایی که با حضور آقای دکتر حدادعادل، ریاست محترم بنیاد و مقاماتی همچون رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نمایندگانی از وزارت علوم، دانشگاه های بین المللی امام خمینی(ره)، تهران، علامه، الزهرا(س) ، جامعه المصطفی و …   برگزار شد. دکتر وکیلی فرد رئیس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه با اشاره به سابقه ی مرکز در آموزش بیش از 6500 زبان آموز از 120 کشور جهان در طی 21 سال گذشته  گزارشی در زمینه  اقدامات و فعالیت های آینده مرکز برای ارتقای سطح کمی و کیفی آموزش و نیز آثار علمی و تالیفات ارائه نمود. محور اصلی این گردهمایی، بررسی ظرفیت‌ها، توانمندی و امکانات دستگاه های خصوصی و دولتی در زمینۀ فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و رسانه‌ای حوزۀ آموزش زبان فارسی خارج از کشور بود که نمایندگان نهادها و مؤسسه های فعال در زمینه آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان حاضر در گردهمایی، به بیان تجربیات و فعالیت های خود در این زمینه پرداختند.

همچنین نمایشگاهی از محصولات آموزشی و کمک آموزشی چون کتاب، لوح فشرده و نرم افزار « آموزش زبان فارسی به خارجیان» در حاشیه این گردهمایی برگزار شد.

رشد 247 درصدی شمار دانش آموختگان مرکز آموزش زبان فارسی در نیمه نخست سال 1393

شمار دانش آموختگان مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه در نیمه نخست سال 1393 از رشد قابل توجهی برخوردار بود.

برای نخستین بار تعداد 460 زبان آموز غیر ایرانی از 27 کشور در شهریور ماه 1393 از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه فارغ التحصیل شدند، تعداد 112 نفر زبان آموز  برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا و 348 نفر برای مقطع کارشناسی پذیرفته شده اند که پس از طی دوره های 7 ماهه زبان فارسی و موفقیت در آزمون های جامع برای ادامه تحصیل در رشته های مورد نظر خود در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) و دانشگاه های تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و .. معرفی شدند.

این فارسی آموزان پس از گذراندن دو دوره ی سه ماه و نیم فارسی عمومی و تخصصی وارد رشته می شوند. به تفکیک در دوره نیمه تخصصی فارسی علوم انسانی 96 نفر، در دوره نیمه تخصصی فارسی علوم پزشکی 65 نفر و در دوره نیمه تخصصی فارسی علوم فنی187 نفر فارغ التحصیل شده اند. این مرکز در مقطع ارشد و دکتری در بهار 1393 تعداد 27 نفر و در تابستان 1393 تعداد 85 نفر دانش آموخته داشته است.

شایان ذکر است درنیم سال نخست 1392، تعداد 186 نفر فارغ التحصیل شدند که با توجه به  دانش آموختگی تعداد 460 زبان آموز در سال 1393، تعداد دانش آموختگان نسبت به سال گذشته در همان مدت از رشد 247 درصدی برخوردار است.

بازدید معاون آموزشی و رئیس مرکز آموزش زبان فارسی از مرکز ملی مطالعات جهانی شدن

به منظور هماهنگی و افزایش همکاری ها، نشست معاون آموزشی و رئیس مرکز آموزشی زبان فارسی با معاون پژوهشی و آموزشی مرکز ملی مطالعات جهانی شدن ریاست جمهوری برگزار شد.

در این نشست که دو آذر ماه و با حضور دکتر ولی اله برزگر، معاون آموزشی دانشگاه، دکتر امیررضا وکیلی فرد، رئیس مرکز آموزش زبان فارسی و دکتر محمد رضا دهشیری معاون پژوهشی و آموزشی مرکز ملی مطالعات جهانی شدن برگزار شد پیرامون زمینه های همکاری دو طرف بحث و گفتگو شده و مقرر شد موارد مورد تفاهم و مد نظر برای همکاری در قالب تفاهم نامه طی ماه های آینده اجرایی گردد:مواردی چون برگزاری کارگاه های آموزشی برای اعضای هیئت علمی و کارکنان،حمایت مالی از طرح های پژوهشی برای جهانی سازی زبان فارسی، چاپ کتاب دیدگاه های فارسی آموزان غیرایرانی در مورد جهانی شدن از سوی مرکز ملی مطالعات جهانی شدن پیشنهاد شد، همچنین موارد دیگری چون هدایت پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری با عنوان ها و پیشنهادهای مورد نظر مرکز ملی مطالعات جهانی شدن و نیز اجرای همایش های مشترک،از سوی دانشگاه از جمله زمینه ها و مباحث مورد توافق برای همکاری بود.

افتتاح کانون قرآن و عترت دانشجویان غیرایرانی

مراسم افتتاحیه کانون قرآن و عترت دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه با حضور رئیس و جمعی از مسئولان دانشگاه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم عابدینی، رئیس دفاتر نهاد رهبری دانشگاه های در آیین افتتاحیه کانون قرآن و عترت دانش پژوهان غیرایرانی دانشگاه گفت: اتحاد و انسجام جوامع اسلامی تنها در پرتو عمل به قرآن و آموزه های قرآنی امکان پذیر خواهد بود.

وی با اشاره به برگزاری کنگره جریان های تکفیری در قم، عنوان کرد: برگزاری کنگره ای به این عظمت و با حضور بزرگان دینی از سراسر جهان، حرکتی بزرگ در برابر فتنه های دشمنان اسلام و مسلمین بود و امت اسلامی به چنین گردهمایی هایی نیاز دارد.

وی افزود: انجام فرمان مقام معظم رهبری در حمایت از غزه و فلسطین و مسلح کردن کرانه باختری، فقط با حفظ اتحاد اسلامی و محور قرار دادن قرآن محقق می شود و همه مسلمانان باید با کمک هم و دست در دست یکدیگر به انجام این کار بپردازند. رئیس دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه های قزوین ادامه داد:اگر قرآن محور تمام امور قرار گیرد، اختلاف شیعه و سنی معنا ندارد و همه پیروان پیامبر اکرم(ص) در هر نقطه ای از جهان که باشند، در کنار یکدیگر و با وحدت و موفقیت با هم همکاری خواهند کرد.

وی اظهار کرد: مسلمانان باید در زندگی قرآن را نصب العین خود قرار دهند و حتی در دوست یابی و دشمنی شناسی از قرآن پیروی کنند.

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی یادآور شد: مبادا ما قرآن را از زندگی خود کنار بگذاریم، چون اگر این گونه شود، ستمگران عالم، امور جهانیان را به دست خواهند گرفت.

این مدرس حوزه و دانشگاه، وضعیت موجود جهان و منطقه را نتیجه عدم توجه برخی از سران کشورها به آموز های قرآنی عنوان کرد و گفت: علی رغم این که صهیونیست‌ها دشمن ترین مردمان نسبت به مومنان معرفی شده‌اند، ولی باز شاهدیم که با این همه ظلم و جنایت، سران خائن برخی کشورهای اسلامی از آنها حمایت می کنند و این کار نتیجه عدم پیروی از قرآن است.
حجت الاسلام والمسلمین عابدینی تصریح کرد: هرکس قرآن را چراغ هدایت خود قرار دهد، قرآن او را تا بهشت هدایت و رهبری می کند و هرکس که باید و نباید های زندگی خود را از قرآن نگیرد، به سوی جهنم سوق داده می شود.
وی با اشاره به آیه “نحن نزلنا الذکر”، قرآن را منبع کامل ذکر دانسته و گفت: امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب پرورش یافتگان مکتب قرآن هستند و به همین دلیل در دنیا می درخشند.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام مهدی محمودی کارشناس فرهنگی دفتر نهاد رهبری در امور دانشجویان غیرایرانی گفت: انتخاب ایران برای تحصیل، به اعتراف خود دانش پژوهان غیرایرانی بیشتر برای استفاده از فضای دینی و معنوی کشور انجام می گیرد، چرا که در برخی از کشورها قرآن خواندن ممنوع بوده وتا 18 سالگی به افراد اجازه ورود به مسجد نمی دهند!
وی افزود: دانشجویان غیرایرانی در مراجعات خود اعلام می دارند که ما نحوه نماز و قرآن خواندن را در کشور شما یاد گرفتیم که این موضوع نشان دهنده ارزش و اهمیت کار فرهنگی است.

کارشناس فرهنگی دفتر نهاد رهبری دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) بیان کرد: ایده اصلی تشکیل کانون قرآن دانشجویان غیرایرانی از برنامه جزء خوانی روزانه ماه مبارک رمضان و مراسم ختم دسته جمعی گرفته شد و دانش پژوهان خواهان ادامه برنامه های قرآنی بعد از ماه مبارک بودند که نهایتا تصمیم گرفته شد که در قالب کانون قرآن و عترت مسائل مربوط به آن پیگیری شود که الحمدالله امروز شاهد افتتاح و آغاز به کار کانون هستیم.

حجت الاسلام محمودی اظهار کرد: پیش از این هیئت دانش پژوهان غیرایرانی هم راه اندازی شده بود که در مناسبت های مذهبی مثل، ایام فاطمیه، ماه رمضان و ماه محرم و صفر به برگزاری مراسم در بین دانشجویان غیرایرانی می پردازند.
وی با اشاره به برنامه کانون قرآن و عترت گفت: فعالیت های کانون در قالب کلاس های آموزشی در رشته های حفظ، قرائت، تجوید و تفسیر در سطوح مقدماتی و پیشرفته با استفاده از اساتید مجرب استان قزوین انجام خواهد شد.

کارشناس فرهنگی دفتر نهاد رهبری دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) گفت: هدف از برگزاری برنامه های مختلف آموزشی این است دانش پژوهان غیرایرانی وقتی به کشور خود باز می گردند بتوانند خود عهده دار برگزاری مجالس و محافل انس با قرآن حداقل در سطح خانواده های خود باشند.

تلاوت مجلسی قرآن مجید توسط قاری ممتاز قزوین جواد رفعتی، اجرای برنامه توسط بانوان نوجوان حافظ قرآن و تقدیر از فعالین فرهنگی دانشجویان غیرایرانی از جمله برنامه های این مراسم بود.

بازدید استادان زبان فارسی دانشگاه فدرال قازان از مرکز آموزش زبان فارسی

 هیئتی متشکل از هشت نفر از استادان زبان فارسی دانشگاه فدرال قازان روسیه عصر روز شنبه 8 آذرماه از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بازدید کردند.

در این دیدار که با همکاری معاون بین الملل دانشگاه صورت گرفت، دکتر وکیلی فرد، رئیس مرکز آموزش زبان فارسی و سرپرستی دانشجویان غیر ایرانی ضمن خوش آمد گویی به استادان  زبان فارسی  فدرال قازان با اشاره به سابقه و اهمیت مرکز آموزش زبان فارسی در ایران بدر خصوص زمینه های همکاری بیان داشت: همکاری بین دانشگاه بین المللی امام خمینی و دانشگاه قازان می تواند در زمینه های پذیرش زبان آموز به صورت آزاد در تابستان 1394، ارسال کتاب های آموزشی، اجرای کارگاه های آموزش برای استادان دانشگاه قازان و دریافت و چاپ مقاله های پژوهشی این استادان در پژوهشنامه آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان صورت گیرد.

خانم آئیه ا فتاح آوا ریناسونا مسئول هیئت اعزامی نیز در ادامه درباره شرایط مالی و تحصیلی برای پذیرش دانشجویان قازان از سوی مرکز و برگزاری کنفرانس های مشترک پیشنهادات و سئوالات خود را مطرح کردند. همچنین دکتر املشی، مدیر شناسایی و جذب دانشجویان غیر ایرانی ضمن اشاره به روابط میان ایرانیان و مسلمانان شمال دریای خزر درباره نحوه پذیرش دانشجویان در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری توضیحات مبسوطی را ارائه نمودند.در پایان پس از ارائه هدایایی از سوی دانشگاه، هیئت از امکانات مرکز آموزش زبان فارسی بازدید کرده و از نزدیک با دانشجویان درمحیط کلاس  گفتگو کردند.

گرامیداشت روز دانشجو در مرکز آموزش زبان فارسی و سرپرستی دانشجویان غیر ایرانی

به مناسبت گرامیداشت 16 آذر ،روز دانشجو رئیس و مسئولان مرکز آموزش زبان فارسی با حضور در کلاس درس این روز را به دانشجویان این مرکز تبریک گفتند.

به مناسبت 16 آذر روز دانشجو، دکتر وکیلی فرد سرپرست دانشجویان غیر ایرانی به همراه دکتر شرقی معاون آموزشی و پژوهشی و آقای صابری فرد سرپرست معاونت دانشجویی و فرهنگی مرکز زبان با حضور در کلاس های درس دانشجویان در خصوص نامگذاری این روز توضیح داده و با پخش شیرینی این روز را به دانشجویان تبریک گفتند.

دیدار مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه با دانشجویان مسیحی مرکز آموزش زبان فارسی

حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم عابدینی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه به مناسبت سال جدید میلادی و میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) در دیدار با دانشجویان مسیحی مرکز آموزش زبان فارسی فرا رسیدن سال جدید میلادی را به دانشجویان تبریک گفت.

در این دیدار که با حضور تنی چند از دانشجویان مسیحی در دفتر نهاد رهبری دانشگاه برگزار شد، حجت الاسلام عابدینی بیان کرد: اعتقاد مسلمانان به مسیحیت و حضرت مریم (ع) نشأت گرفته از آیات الهی در کتاب آسمانی قرآن است و خداوند در جاهای مختلف قرآن به ویژه در سوره مبارکه مریم و آل عمران هم درباره مسیحیت و هم نصاری صحبت کرده و حضرت مریم را هم در دنیا و هم در آخرت به عنوان بانویی برگزیده و حضرت مسیح (ع) را به عنوان پیامبر و بنده ای بزرگ و نورانی به همگان معرفی کرده است.

وی با ذکر این نکته که لحن صحبت خداوند در مورد یهودیان صهیونیست و مسیحیت دارای تفاوت های آشکاری است بیان کرد: مطابق آیه 82 سوره مائده، یهودیان صهیونیست خشن ترین و خطرناکترین دشمنان نسبت به مسلمانان و حتی مسیحیان هستند و نصاری یا مسیحیان، صمیمی ترین و نزدیک ترین دوست مسلمانان از ادیان دیگر به شمار می روند و این نوع صحبت کردن خداوند، نحوه ارتباط ما را با یهودیت و مسیحیت مشخص می کند.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم عابدینی بیان کرد: در مکتب و دین ما اگر فردی به همه پیامبران ایمان داشته باشد اما به یکی از پیامبران به طور مثال حضرت مسیح (ع) ایمان نداشته باشد اسلام او را مسلمان به حساب نمی آورد و مطابق با این نگاه، یک مسلمان، حتماً به انجیل حضرت مسیح هم اعتقاد دارد.

وی عنوان کرد: اگر مسیحیان از آنچه که خداوند در مورد مسیحیت به پیامبر اکرم(ص) نازل کرده با خبر شوند، آن را درک کرده و بفهمند اشک شوق از دیدگان آنها جاری خواهد شد.

رئیس دفاتر نهاد رهبری دانشگاه های قزوین اظهار کرد: مسیحیان واقعی انسان هایی هستند که اهل عبادت و بندگی خداوند بوده و هیچ گونه رفتار استکباری از خود بروز نمی دهند.

امام جمعه موقت قزوین با ذکر شواهدی از تاریخ اسلام گفت: وقتی که در صدر اسلام، مسلمانان مجبور شدند به دلیل آزار و اذیت مشرکان به حبشه هجرت کنند در مراسمی در دربار نجاشی پادشاه عادل و مسیحی حبشه و مسلمانان برگزار شد، نجاشی بعد از شنیدن آنچه که خداوند در مورد حضرت مسیح و حضرت مریم(ع) در قرآن نازل کرده اشک از دیدگانش جاری شد و با احترام ویژه ای از مسلمانان پذیرایی کرد.

وی افزود: همه مسلمانان، مسیحیان را دوست داشته و وقتی از ظلم های نسبت به مسیحیان در سراسر جهان آگاه می شوند ناراحت می گردند.

وی در ادامه افزود: میلاد حضرت مسیح (ع) همان قدر که برای مسیحیان شیرین است برای مسلمانان هم روزی ارزشمند و بزرگ بوده که در مراسم مختلفی مثل نماز عبادی و سیاسی جمعه و سایر برنامه های مذهبی این روز را گرامی می دارند.
مسؤول نهاد رهبری در دانشگاه در پایان با اهداء هدایایی، میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) و سال جدید میلادی را به دانشجویان مسیحی مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه و خانواده های آنها تبریک گفته و از خداوند متعال سالی جدید توام با موفقیت و شادی برای آنها درخواست کرد.

جشن وحدت ویژه دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه برگزار شد

به مناسبت هفته وحدت مراسم جشن وحدت ویژه دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه سه شنبه 16 دی ماه در حسینیه شهید آوینی کوی خوابگاه ها برگزار شد.

در این مراسم که با حضور رئیس،هیئت رئیسه و مدیران دانشگاه برگزار شد حجت الاسلام و المسلمین عابدینی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در خصوص مقام والای پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت به ایراد سخن پرداخت.
مولودی خوانی ،اجرای تواشیح و پیام تبریک دانشجویانی از کشورهای افغانستان، تاجیکستان، سوریه و عراق همراه با خواندن شعر از برنامه های جانبی این جشن بود.

جشن با شکوه دهه فجر با حضور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه برگزار شد

جشن با شکوه دهه فجر ویژه دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه شب 22 بهمن در تالار اجتماعات دانشکده علوم انسانی برگزار شد. در این مراسم که با حضور دکتر نائینی، رئیس دانشگاه، دکتر صلح جو، معاون فرهنگی و اجتماعی، دکتر وکیلی فرد،رئیس مرکز آموزش زبان فارسی و جمعی از مدیران و مسئولان و با حضور دانشجویان غیر ایرانی برگزار شد دکتر صلح جو با اشاره به نقش و دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی، ویژگی های انقلاب اسلامی را منحصر به فرد دانست و بیان داشت: همین ویژگی ها رمز ماندگاری انقلاب در تاریخ ایران و جهان است.

اجرای موسیقی، اهداء هدیه به دانشجویان و پذیرایی از دانشجویان با کیک انقلاب از دیگر بخش های این برنامه بود که از سوی مرکز آموزش زبان فارسی و با کمک معاونت فرهنگی و اجتماعی و پشتیبانی امور فرهنگی دانشجویان غیر ایرانی برگزار شد.

شایان ذکر است روز 22 بهمن ،دانشجویان غیر ایرانی از کشورهای لبنان، عراق، تاجیکستان، هند، یمن، سودان، سوریه، ترکیه و.. همزمان و همگام با مردم ایران در راهپیمایی پرشکوه 22 بهمن شرکت کردند.

 مراسم روز درختکاری با حضور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه برگزار شد

 

دانشجویان غیرایرانی مرکز روز شنبه 16 اسفند ماه در مراسم روز درختکاری به کاشت نهال در محوطه کوی خوابگاه اقدام نموده و پس از آن به همراه مدیران مرکز از نمایشگاه گل و گیاه بازدید کردند.

 

CAPTCHA Image