اهم اخبار حوزه بین الملل

اهم اخبار حوزه بین الملل


بازید نماینده گروه زمین شناسی دانشگاه رماتری ایتالیا از دانشگاه

پروفسور فدریکو روزتی نماینده ی گروه زمین شناسی دانشگاه رماتری ایتالیا در راستای توسعه همکاری های علمی و بین المللی امروز سه شنبه 4 آذر از دانشگاه بازدید کرد.

گفتنی است گروه زمین شناسان دانشگاه رماتری ایتالیا، دکتر فدریکو روزتی، دکتر کلودیو فچنا و دکتر دومینیکو کوزنتینو با همکاری گروه زمین شناسی دانشگاه ، دکتر رضا نوزعیم و دکتر محسن نصر آبادی در آبان ماه سالجاری مطالعات تحقیقاتی مشترکی در منطقه خراسان جنوبی انجام دادند.

در نشستی که  پروفسور فدریکو روزتی با رئیس و مسئولان دانشگاه داشت دکتر بیات معاون امور بین الملل ضمن خوشامدگویی آمادگی معاونت امور بین الملل را به منظور ارتقاء سطح همکاری های علمی و تسهیل در برقراری ارتباطات اعلام نمود که دکتر نائینی، رئیس دانشگاه بر برقراری ارتباطات علمی در سطح وسیع تر بین دو دانشگاه تاکید کرد و در راستای همکاری علمی این گروه با دانشگاه از این گروه تقدیر به عمل آمد.

در ادامه در نشست دیگری که با حضور پروفسور فدریکو روزتی با اعضای هیئت علمی و دانشجویان رشته زمین شناسی در جلسه دفاعیه یکی از دانشجویان در دانشکده علوم پایه برگزار شد دکتر فدریکو روزتی به تشریح روند همکاری گروه زمین شناسی دانشگاه رماتری با گروه زمین شناسی دانشگاه پرداخته و نتایج مطالعات انجام شده را خوب ارزیابی کرد.
وی ضمن بازدید از دانشکده علوم پایه وامکانات آزمایشگاه های گروه زمین شناسی گزارشی از مطالعات زمین شناسی که با همکاری گروه زمین شناسی دانشگاه طی سال های گذشته انجام شده بود را ارائه داد.

نشست هم اندیشی اعضای هیات علمی دانشگاه با موضوع تدریس دو زبانه برگزار شد

نشست هم اندیشی اعضای هیئت علمی دانشگاه درباره تدریس دو زبانه در دانشگاه ساعت 10 صبح 24 آذر ماه در تالار اجتماعات دانشکده ی علوم انسانی برگزار شد.

در این نشست که با حضور دکتر بیات معاون امور بین الملل، دکتر برزگر معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، دکتر محمدحسینی معاون توسعه، مدیریت منابع انسانی و پشتیبانی، و دکتر زاهدی مدیر همکاری های علمی و بین المللی و جمعی از اعضای هیئت علمی برگزار شد. در ابتدا دکتر بیات معاون امور بین الملل دانشگاه با اشاره به اهمیت موضوع بیان داشت: ریاست دانشگاه نسبت به اجرای طرح مذکور اهتمام ویژه ای دارند و آنچه مورد تأکید ایشان و معاونت بین الملل است، شروع تدریجی و از مقطع دکتری می باشد. بر این اساس اگر گروه های آموزشی آمادگی تدریس کل دوره دکتری به زبان انگلیسی را داشته باشند باید آمادگی خود را به معاونت آموزشی دانشگاه اعلام کنند.

وی افزود: همچنین در دوره های کارشناسی ارشد، طرح پذیرش دانشجو با دو کد رشته به زبان فارسی و انگلیسی مورد توجه معاونت امور بین الملل و معاونت آموزشی است و این مورد در صورت اعلام آمادگی اعضای هیئت علمی دانشگاه محقق می شود و لیکن اجرای موفقیت آمیز این طرح ها منوط به هم اندیشی و همکاری اعضای هیئت علمی دانشگاه می باشد.
سپس اعضای هیات علمی حاضر در جلسه به بیان دیدگاه های موافق و مخالف خود نسبت به این طرح پرداختند.در پایان جلسه مقرر شد کارگروه های تخصصی متشکل از اعضای هیئت علمی منتخب دانشکده ها تشکیل شده و تمام جوانب طرح تدریس دو زبانه را مورد بررسی قرار گیرد و نتایج بررسی ها را به صورت یک طرح عملیاتی برای تصویب به مراجع ذیصلاح ارسال نمایند.

حضور گروه منتظران دوست کشور سوئد در دانشگاه

دانشگاه روز سه شنبه 25 آذر ماه میزبان هیاتی متشکل از 12 نفر از اعضای انجمن یاران منتظر دوست و گروهی از مترجمان قرآن کریم از کشور سوئد بود.

ین گروه که با هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قزوین سفر کرده و در دانشگاه حضور یافتند با شرکت در کارگاه آموزشی ایران شناسی که توسط دکتر پور محمدی املشی، مدیر جذب و شناسایی دانشجویان غیر ایرانی در دانشکده علوم و تحقیقات اسلامی ارائه شد، از مباحث ایرانشناسی بهره مند شدند. دکتر پورمحمدی املشی در این کارگاه آموزشی  با اشاره به پیشینه تاریخی دو کشور ایران و سوئد از گروه منتظران دوست خواست حلقه ی ارتباطی بین فرهنگ اسلامی- ایرانی و سایر ملل ایجاد کنند.

این هیات سوئدی و از اعضای گروه منتظران دوست با تشریح فعالیت های و عملکرد این گروه بیان داشتند: ترجمه مفاتیح الجنان، صحیفه سجادیه، کتاب های شهید مطهری و نیز فعالیت های دیگر از قبیل ساخت کلیپ، مستند، وب‌سایت و … از جمله اقدامات این گروه است که هم اکنون نیز در حال ترجمه ی قرآن مجید هستند.

همچنین این هیات نشست و دیداری  با دکتر ملایوسفی، رئیس دانشکده ی علوم و تحقیقات اسلامی داشتند که در این دیدار ضمن معرفی این دانشکده و فعالیت های آموزشی و پژوهشی ،دکتر ملایوسفی بیان داشت: ما در صدد ایجاد یک پژوهشکده در حوزه مطالعات اسلامی، ترجمه، تألیف و … هستیم. وی از هیأت سوئدی در حوزه اسلام شناسی دعوت به همکاری کرد.

در ادامه هیات سوئدی پس از اقامه نماز و صرف ناهار، در کارگاه آموزشی اسلام شناسی که توسط دکتر زاهدی ارائه شد حضور یافته و از مباحث مطرح شده در این کارگاه استقبال کردند. بازدید از مرکز آموزش زبان فارسی و آثار تاریخی و میراث فرهنگی شهر قزوین از دیگر برنامه های حضور این هیات در دانشگاه بود.

معرفی گروه منتظران دوست

گروه منتظران دوست، متشکل از جوانان شیعه مقیم سوئد از ملیت های مختلف است که به فعالیت های فرهنگی و دینی می پردازند. این گروه متشکل از حداقل یکصد نفر از جوانان شیعه مقیم سوئد از ملیت های مختلف است که در کنار شغل خود به فعالیت های فرهنگی و دینی می پردازند. مهم ترین و شاخص ترین فعالیت این گروه ترجمه کتاب های دینی به زبان سوئدی می باشد.

از میان دهها کتابی که به سوئدی ترجمه شده است ،می توان به نهج اللاغه، صحیفه سجادیه، مفاتیح الجنان، جهاد اکبر و حکومت اسلامی امام خمینی ره، انسان کامل شهید مطهری، آنگاه هدایت شدم محمد تیجانی، و امامت آیت الله مکارم شیرازی اشاره کرد. این گروه از طریق وبسایت های متعددی که به زبان سوئدی دارند مانند وب سایت فاطمه زهرا (س)، امام حسین(ع)، امام علی (ع)، دعا، سنت، و اسلام به تبلیغ شیعه می پردازند. یکی دیگر از فعالیت های مهم این گروه برگزاری جشن میلاد حضرت زهرا (س )در فضای خیابانی یکی از شهرهای سوئد و معرفی حضرت زهرا (س) به مردم به صورت شفاهی و کتبی و توزیع گل و شیرینی می باشد.

همایش “آگاهی زبانی” توسط گروه زبان انگلیسی دانشگاه برگزار شد

همایش Language Awareness یا آگاهی زبانی با محوریت لزوم و چگونگی اشراف دبیران زبان بر قواعد و جزییات زبان مورد آموزش، در تاریخ 23 آذر ماه به سرپرستی گروه زبان انگلیسی دانشگاه در تالار اجتماعات دانشکده‌ی انسانی برگزار شد.

دراین همایش که با حمایت همه جانبه ی نهادهای مختلف دانشگاه، همکاری دانشجویان و حمایت مدیر گروه زبان انگلیسی دانشگاه برگزار شد،دکتر شربیانی، مولف کتاب زبان انگلیسی دوره‌ی پیش دانشگاهی و از برجسته ترین شخصیت های کشور در حوزه ی تربیت مدرسین زبان انگلیسی و دکتر مفیدی،از اعضای برجسته ی هیات علمی گروه زبان انگلیسی در زمینه ی نقش زبان شناسی در درک دستور زبان  سخنرانی  کردند. دکتر شربیانی طی سخنانی با تاکید بر اهمیت احاطه‌ی دبیران زبان انگلیسی و چگونگی تفکر در این زمینه کارگاه آموزشی و علمی در این زمینه ارائه کرد همچنین دکتر مفیدی با محوریت دستور زبان انگلیسی به ارائه‌ی نکاتی تخصصی در این زمینه پرداخت.

بخش دوم همایش نیزبه بحث تخصصی راجع به چگونگی تدریس افعال و ساختارهای مجهول به زبان‌آموزان انگلیسی اختصاص داشت که با استقبال و مشارکت حضار روبرو شد. شایان ذکر است این مراسم از استقبال گرم و پر شور دانشجویان دانشگاه ، هیئت علمی گروه زبان و دبیران آموزشگاه‌ها برخوردار بود و همچنین مقرر شد به تمام افراد حاضر در همایش گواهینامه ارائه شود.

نشست بررسی اهمیت شرکت های کوچک و متوسط در اقتصادهای آسیایی در دانشگاه برگزار شد.

به همت معاونت امور بین الملل دانشگاه نشستی با عنوان: "اهمیت شرکت های کوچک و متوسط در اقتصادهای آسیایی: روشی نوین برای رتبه بندی اعتباری (SME) روز شنبه 4 بهمن 93 در تالار اجتماعات دانشکده علوم انسانی برگزار شد.

 در این نشست که با حضور دکتر فرهاد تقی زاده حصاری، دکترای اقتصاد و عضو هیات علمی و مدرس اقتصاد دانشگاه کیو ژاپن، دستیار پژوهشی رئیس مؤسسه بانک توسعه آسیایی و پژوهشگر اقتصادی موسسه اقتصاد انرژی ژاپن برگزار شد ایشان در ابتدا با معرفی شرکت های کوچک و متوسط بیان داشت: شرکت های کوچک و متوسط به شرکت هایی گفته می شود که از لحاظ تعداد کارکنان کمتر از یک حد مشخص باشد که این مقدار در قاره های مختلف، متفاوت است.

دکتر تقی زاده اظهار داشت: در اروپا این تعداد از 250 نفر کمتر و در آمریکا بسته به صنایع مختلف، به طور میانگین از 500 نفر کمتر است که در قاره آسیا بخش عمده تولید و ارزش افزوده، ناشی از فعالیت شرکت های کوچک و متوسط است در صورتیکه در آمریکا اولویت بیشتر با شرکت های بزرگ است که بنابراین بیشترین تأمین مالی به این شرکت ها اختصاص داده می شود تا شرکت های کوچک و ارزش عمده دارایی های مالی یک خانوار آمریکایی بیشتر به صورت اوراق بهادار و سهام است
وی افزود: در یک کشور آسیایی که منبع عمده تأمین مالی آن بانک است سهم سپرده های بانکی و وجه نقد بیشتر قابل توجه است که دلیل این امر را می توان در دو مورد دانست: 1. کشورهای آسیایی ریسک گریزتر هستند 2. در آسیا بازار سرمایه مثل غرب، توسعه یافته نیست. شرکت های بزرگ بر خلاف شرکت های کوچک و متوسط داده های مالی شفافی دارند. بانک‌ها نیز باید مکانیزمی برای رتبه بندی اعتباری شرکت های کوچک و متوسط تعیین کنند.

شایان ذکر است دکتر تقی زاده با همکاری آقای دکتر یوشینو رئیس بانک توسعه آسیایی تحقیقی در خصوص این رتبه بندی انجام داده اند که اسناد آن در سایت سازمان ملل و بانک جهانی موجود است. برای رتبه بندی اعتباری شرکت های کوچک و متوسط می توان از روش های جامعی نظیر روش یوشینو و تقی زاده استفاده نمود.

در پایان این نشست دکتر بیات، معاون امور بین الملل دانشگاه ضمن تشکر از حضور دکتر تقی زاده بحث شرکتهای کوچک و متوسط را در ایران امری مهم تلقی کرده و بیان داشت: ما باید برای توسعه ی اقتصاد کشور از همین نقطه آغاز کنیم.

دیدار معاون بین الملل دانشگاه با رایزن علمی و فرهنگی عراق

دکتر بیات، معاون بین الملل دانشگاه روز جهارشنبه اول بهمن با رایزن علمی و فرهنگی عراق در محل سفارت عراق در تهران دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار معاون بین الملل دانشگاه با تبریک انتخاب خانم دکتر زاهده احمد دخیل الطایی به عنوان رایزن جدید علمی و فرهنگی عراق در ایران ضمن اشاره به اهداف و امکانات دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و نیز معرفی دانشگاه، آمادگی این دانشگاه را برای گسترش روابط با دانشگاه های عراق اعلام نمود.

توسعه همکارهای بین المللی دانشگاه از قبیل تبادل استاد و دانشجو, ایجاد دوره های مشترک دکتری و پروژه های تحقیقاتی مشترک و آموزش زبان فارسی برای علاقمندان عراقی از زمینه های مورد تاکید معاون بین الملل دانشگاه در این دیدار بود. که دو طرف در این زمینه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

همچنین در این دیدار دکتر الطایی ضمن استقبال از همکاری های بیشتر بین دو دانشگاه با توجه به امکانات و موقعیت دانشگاه بین المللی امام خمینی ابراز داشت: ما تمایل داریم که در فهرست دانشگاه های برتر مورد تائید وزارت آموزش عالی عراق نام این دانشگاه پس از تکمیل فرم های مربوط  در این فهرست قرار گیرد.

ایشان سپس با اشاره به پذیرش بیش از 60 دانشجوی عراقی در مرکز زبان فارسی دانشگاه خاطر نشان کردکه با هماهنگی های لازم این دانشجویان به رشته های موجود در دانشگاه بین المللی امام خمینی ورود پیدا کنند. برگزاری همایش های بین المللی و دعوت از اساتید عراقی و سایر کشورها در دانشگاه بین المللی مورد تاکید خانم دکتر الطایی بود.

همچنین برای عملیاتی شدن و تسریع در روابط علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی با دانشگاه های عراقی مقرر شد که ارتباط با دانشگاه های عراقی از طریق رایزن علمی و فرهنگی عراق صورت پذیرد. همچنین مقرر شد که در اولین فرصت، ایشان به همراه هیات عراقی از دانشگاه بین المللی امام خمینی ره دیدار داشته باشند.

بازدید سفیر چین و هیأت همراه از دانشگاه

"پانک سن "سفیر چین در جمهوری اسلامی ایران در بازدید یکروزه از دانشگاه که روز سه شنبه 28 بهمن صورت گرفت با تاکید بر اینکه ایران و چین دو تمدن بزرگ و تاثیر گذار در منطقه هستند خواستار گسترش روابط تجاری واقتصادی و سیاسی با ایران و لزوم گسترش همکاری بین ایران و چین شد.

“پانک سن “سفیر چین با اشاره به سفر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به چین گفت : بزودی رییس جمهور چین نیز دعوت ایرانیان را اجابت خواهد کرد و در راستای گسترش روابط متقابل به ایران سفری خواهد داشت .
سفیر چین در این دیدار به موقعیت ممتاز قزوین در راه های ارتباطی و مواصلاتی و صنعت و گردشگری اشاره کرده و با ابراز خوشحالی از آموزش زبان فارسی و تحصیل دانشجویان چینی در دانشگاه بین الملل امام خمینی (ره ) خواستار تمدید سنوات دانشجویان و تخصیص امکانات ورزشی بیشتر به دانشجویان و تمدید مدت ویزای تحصیلی دانشجویان شد.
در این دیدار روح الله بیات معاون بین الملل دانشگاه نیز ضمن خوشامد گویی به میهمانان از اینکه دانشجویان چینی، این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می کنند اظهار خوشحالی کرد

وی گفت : هم اکنون 108 دانشجوی چینی در این دانشگاه تحصیل می کنند که 100 نفر آنان برای آموزش زبان و 8 نفر وارد رشته شده اند . بیات به دانشجویان غیر ایرانی توصیه کرد تا مسلط نشدن به زبان فارسی انتخاب رشته نکند .
دکتر بیات با اشاره به نمایندگی وزارت امور خارجه در قزوین گفت : این نمایندگی راه را برای تمدید ویزای تحصیلی دانشجویان تسهیل می کند

وی گفت: در جهت جذب دانشجویان چینی به ازای هر 9 دانشجوی معرفی شده به دانشگاه هزینه تحصیل یک نفر رایگان خواهد بود/


در پایان این دیدار، سفیر چین که همسر و مسئول فرهنگی سفارت چین در ایران او را همراهی می کردند گفت : ما در آستانه آغاز سال چینی هستیم و در چین یک سنت قدیمی است که هر کجای جهان که هستیم به سرزمین مادری خود برمی گردیم . ما از طرف دولت و ملت چین سلام های گرم و صمیمانه خود را تقدیم به دولت و ملت ایران و رییس دانشگاه و اساتید و دانشجویان می کنیم.

بیات نیز در پایان آغاز سال نو چینی را به دولت و ملت چین تبریک گفته و اظهار امیدواری کرد سال نو چینی سرآغاز تحولات دو جانبه خوبی برای دو کشور باشد

در این دیدار یک روزه سفیر چین و هیأت همراه از دانشگاه بین الملل امام خمینی (ره ) و مرکز آموزش زبان فارسی بازدید و با دانشجویان چینی گفتگو کردند و از نزدیک با نحوه آموزش و امکانات دانشگاه آشنا شدند.

حضور نمایندگان دانشگاه در کنفرانس وزیران علوم، فناوری و نوآوری جنبش عدم تعهد

به ابتکار وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری اولین اجلاس وزاری آموزش عالی کشورهای غیر متعهد در تاریخ 4 و 5 اسفند ماه 1393 در تهران در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد که رئیس دانشگاه و معاون امور بین الملل به عنوان نمایندگان دانشگاه نیز در این اجلاس حضور یافتند. به دعوت وزارت علوم دکتر نائینی،رییس دانشگاه و دکتر بیات، معاون امور بین الملل دانشگاه با شرکت در این اجلاس در جلسات عمومی و نشست های رودررو این اجلاس شرکت نمودند.

نمایندگان دانشگاه در این اجلاس با هیات های نمایندگان کشورهای مالزی، عمان، صربستان ، عراق، افغانستان، زیمباوه، سریلانکا، نماینده سازمان ملل، کامستک، سازمان کنفرانس اسلامی،دبیر کل گروه دی هشت و سخنران ویژه کنفرانس دیدار داشتند.
شایان ذکر است که در این نشست نمایندگان دانشگاه های مختلف کشور به شکل فعال و در راستای بین المللی شدن دانشگاه خود اقدامات و رایزنی های قابل توجهی داشتند که دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در کنار دانشگاه های تهران،شیراز ، صنعتی اصفهان، اصفهان، گیلان، شهید بهشتی به عنوان رقبای اصلی، رایزنی و دیدارهای موثری با هیات های خارجی شرکت کننده در اجلاس داشت.

حضور نمایندگان موسسه تبادلات آکادمیک آلمان در دانشگاه

نمایندگان موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) به دعوت معاونت امور بین الملل روز یکشنبه 10 اسفند در دانشگاه حضور یافته و در نشستی با حضور نمایندگان این موسسه ، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه با موسسه تبادلات آکادمیک آلمان آشنا شدند.

در این نشست، مالکی مشاور تحصیلی و روابط آکادمیک و آقای دنیس شرودر نماینده (DAAD) در ایران فعالیت های موسسه تبادلات آکادمیک آلمان را به دو زبان فارسی و انگلیسی تشریح کردند. نمایندگان موسسه تبادلات آکادمیک آلمان اظهار داشتند: یکی از فعالیت های این موسسه ارایه مشاوره ی تحصیلی  به علاقه مندان به تحصیل در این کشور است که می توانند با (DAAD) ارتباط برقرار کرده و راهنمایی های لازم را دریافت کنند. همچنین دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان  باید درخواست های خود را تا 15 اکتبر هر سال  به این موسسه ارسال نمایند.

نمایندگان این موسسه با اشاره به طرحی که توسط موسسه تبادلات آکادمیک آلمان اجرا می شود بیان داشتند: در این طرح دانشجویان دوره دکترا می توانند یک استاد از دانشگاه های آلمان را به عنوان استاد مشاور انتخاب نمایند و برای انجام تحقیقات خود به مدت شش ماه در آلمان اقامت داشته باشند و همچنین می توانند از استاد مشاور خود با هزینه دانشگاه آلمانی برای حضور در جلسه دفاع دعوت نمایند.

همچنین دکتر بیات معاون امور بین الملل در این نشست ضمن استقبال دانشگاه بین المللی امام خمینی از برقراری روابط آکادمیک با دانشگاه های آلمان ، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان را رابط خوبی برای ایجاد ارتباطات علمی با دانشگاه های آلمان عنوان کرد که می تواند در توسعه روابط دانشگاه با دانشگاه های آلمان نقش موثری داشته باشد.وی به برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی در دانشگاه های آلمان و آموزش زبان آلمانی در دانشگاه بین المللی امام خمینی ره در راستای توسعه روابط اشاره کرد. در ادامه دانشجویان و اساتید  پرسش های خود را مطرح کردند.
شایان ذکر است مقر اصلی (DAAD) در بن است و در بیش از 60 کشور جهان نمایندگی دارد . آلمان کشوری است در قلب اروپا که دارای سیستم آموزشی گسترده است و در حال حاضر 239 دانشگاه و 122 گروه دانشجویی عضو (DAAD) هستند. موسسه مذکور در مقطع دکترا بورسیه تحصیلی دارد و البته آن را برای بهترین ها تدارک دیده است.

 

CAPTCHA Image