گفتگو با دکتر صادقی، مدیر اداره تربیت بدنی دانشگاه

گفتگو با دکتر صادقی، مدیر اداره تربیت بدنی دانشگاه


دکتر صادقی مدیر تربیت بدنی دانشگاه به عنوان مدیر نمونه تربیت بدنی در بین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفت در خصوص فعالیت های این حوزه در دانشگاه  این شماره با ایشان به گفتگو نشستیم:

 

آقای دکتر در ابتدا از مهمترین فعالیت های این اداره در زمان مدیریت جناب عالی که شاخص بوده  و نیز دستاوردهایی که حوزه تربیت بدنی دانشگاه در این مدت داشته بفرمایید؟

برگزاری لیگ ورزشی دانشجویان دانشکده ها در دو بخش برادران و خواهران برای اولین بار که از سال 1391 آغاز گردیده است. برگزاری کلاس های کارآموزی، مربیگری رشته های ورزشی جهت دانشجویان و کارکنان، برگزاری مسابقات دانشجویان دانشگاه های منطقه 2 کشور در سه رشته بسکتبال دختران و پسران و تکواندوی خواهران در سال 92، برگزاری مسابقات دانشجویان دانشگاه های منطقه 2 کشور در رشته فوتبال پسران، بدمینتون دختران، فوتسال دختران در سال 93، اعزام تیم های ورزشی برادران دانشجوی دانشگاه به مسابقات ورزشی دانشجویان دانشگاه های منطقه 2 در رشته های شنا به دانشگاه بوعلی همدان، بدمینتون به دانشگاه محقق اردبیلی، والیبال به دانشگاه تبریز، دو و میدانی به بوعلی همدان، اعزام تیم های ورزشی که سهمیه حضور در المپیاد ورزشی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور را کسب کرده بودند در رشته های شنا و بدمینتون پسران و تکواندو، بدمینتون و تنیس روی میز دختران به دانشگاه شهید بهشتی جهت حضور در المپیاد و دریافت یک مدال طلا در بخش خواهران و سه مدال نقره در بخش پسران، برگزاری جشنواره درون دانشگاهی در دو بخش دختران و پسران در نیمسال اول و برگزاری جشنواره ورزش های همگانی در نیمسال دوم سال تحصیلی.

در خصوص سایر اقدامات و برنامه های ورزشی این حوزه برای دانشجویان  بفرمایید؟

در آغاز سال تحصیلی تربیت بدنی دانشگاه، فوق برنامه های ورزشی جامع و کامل که در برگیرنده جوانب قهرمانی ، همگانی و تفریحی و  با حضور مربیان کارآزموده و مطرح استان برای دانشجویان است را  تدوین کرده که با هر ساله با شروع ترم تحصیلی جدید اجرا می شود و با حضور گسترده دانشجویان نیز روبه رو شده است. این دوره ها شامل برگزاری کلاس های مربوط به هر رشته که دانشجویان شرکت کننده و شایسته برای تیم های ورزشی دانشگاها انتخاب و برای مسابقات منطقه و المپیاد دانشگاههای سراسر کشور اعزام می گردند علاوه بر این بحث المپیاد رشته های همگانی نیز مورد توجه قرار گرفته تا علاوه بر مفرح ساختن اوقات فراغت دانشجویان، جذب به رشته های همگانی نیز صورت گیرد تا بتوانیم علاوه به برگزاری جشنواره، تیم های کار آزموده جهت اعزام به المپیاد در این رشته ها نیز داشته باشیم ، برگزاری مسابقات لیگ داخل دانشگاه ، برگزاری مسابقات با تیم های شرکت کننده از استان، برگزاری همایش های مربوط  ، برگزاری جشنواره ورزش های همگانی ، برگزاری مسابقات هفته خوابگاه ها و مسابقاتی به مناسبت های مختلف  و برنامه های مستمر کوهپیمائی و گلگشت نیز از جمله برنامه هایی است که برای دانشجویان برنامه ریزی می شود.

 


 

در آغاز سال تحصیلی تربیت بدنی دانشگاه، فوق برنامه های ورزشی جامع و کامل که در برگیرنده جوانب قهرمانی ، همگانی و تفریحی و  با حضور مربیان کارآزموده و مطرح استان برای دانشجویان است را  تدوین کرده که با هر ساله با شروع ترم تحصیلی جدید اجرا می شود.

 


 

 

از مهمترین افتخارات ورزشی کسب شده توسط دانشگاه  و اینکه این افتخارات در چه سطحی است و بفرمایید برای ارتقا و افزایش این افتخارات چه اقداماتی صورت گرفته و یا به نظر شما باید صورت گیرد، به طور کلی در خصوص ورزش قهرمانی عملکرد دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

انتخاب مربیان شایسته در سطح شهر توسط تربیت بدنی دانشگاه، تشکیل تیم های ورزشی و انتخاب اعضای تیم ها، تمرینات مداوم دانشجویان و برگزاری مسابقات دوستانه، ارزیابی سطح بازیکنان و پیگیری مداوم مسئولین تربیت بدنی باعث بوجود آمدن افتخاراتی چون  میزبانی مسابقات منطقه سال 1393 در رشته های بسکتبال، فوتسال، بدمینتون، تنیس روی میز و تکواندو خواهران و همچنین فوتبال پسران را بر عهده داشت. دانشجویان قهرمان این دانشگاه توانستند با تلاش فراوان خود سهمیه شرکت در المپیاد ورزشی دانشگاه های سراسر کشور را در رشته های بدمینتون، تکواندو و تنیس روی میز دختران و همچنین رشته شنا و بدمینتون پسران کسب نمایند. همچنین در مسابقات المپیاد دانشگاه های سراسر کشور دانشگاه بین المللی امام خمینی توانست  در بین 85 دانشگاه کشور، در دو بخش خواهران و برادران رتبه بیست و پنجم را به خود اختصاص دهد.

 


 

در مسابقات المپیاد دانشگاه های سراسر کشور دانشگاه بین المللی امام خمینی توانست  در بین 85 دانشگاه کشور، در دو بخش خواهران و برادران رتبه بیست و پنجم را به خود اختصاص دهد.

 


 

سرانه فضای ورزشی دانشگاه به چه میزان است و آیا دانشجویان دختر و پسر در استفاده از این فضا از سطح یکسانی برخوردارند؟

اماکن ورزشی در بخش مجتمع ورزشی خوابگاه ها شامل زمین چمن فوتبال، سالن چند منظوره، زمین چمن مصنوعی، ایستگاه تندرستی و پیست دو و میدانی می باشد و در سایت اصلی دانشگاه شامل سالن چند منظوره، سالن کشتی، بدنسازی و ورزش های رزمی می باشد. و همچنین استخر دانشگاه با پیگیری مدیر تربیت بدنی در حال تأسیس می باشد. تقریبا اماکن ورزشی در سایت اصلی دانشگاه برای پسران و اماکن ورزشی در بخش مجتمع ورزشی خوابگاه ها به جز زمین چمن(مخصوص پسران) برای دختران در نظر گرفته شده است. این اماکن در ساعت های مختلف برای دانشجویان دختر و پسر قابل استفاده می باشد.

در خصوص ورزش کارکنان بفرمایید چه اقداماتی در این زمینه انجام شده ؟

راه اندازی رشته های مختلف ورزشی در دو بخش برادران و خواهران،  برگزاری انتخابات انجمن های ورزشی در دو بخش برادران و خواهران،واگذاری سانس های اختصاصی برای کارکنان، برگزاری و میزبانی مسابقات ورزشی بین ادارات استان ، تهیه بلیط استخر و توزیع بین کارکنان، تهیه ملزومات و خریداری امکانات و تجهیزات ورزشی، برگزاری اردوهای کوهنوردی و گل گشتی و خانوادگی، عقد قرارداد با مربیان برجسته استان برای کارکنان در رشته های مختلف .

از برنامه های تدوین شده و آتی این حوزه در راستای ارتقای بخش تربیت بدنی دانشگاه بفرمایید که جزو اهداف پیش روی این حوزه است؟

ارتقاء فضاهای مربوط به تربیت بدنی ،تکمیل و راه اندازی استخر دانشگاه ،همانطور که قبلا گفته شد هدف دانشگاه هم پر کردن اوقات فراغت دانشجویان با ورزش های مورد علاقه آنها می باشد و هم هدف دار کردن ورزش دانشجویان، که این هدف شرکت در مسابقات قهرمانی و المپیاد کشوری و کسب امتیاز هم برای دانشجویان و هم برای دانشگاه می باشد که همانند سال های گذشته با یاری خداوند، دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) توانست افتخارات زیادی را توسط دانشجویان در این مسابقات کسب نماید و جایگاه ورزشی دانشگاه را هر ساله در سطح دانشگاه های کشور ارتقا بخشد.   انشاالله امسال نیز با همان روند قبلی چه بسا بسیار جامع تر و کامل تر و پوشش ضعف های آن همین اهداف را دنبال کند.

 


 

هدف دانشگاه هم پر کردن اوقات فراغت دانشجویان با ورزش های مورد علاقه آنها می باشد و هم هدف دار کردن ورزش دانشجویان، که این هدف شرکت در مسابقات قهرمانی و المپیاد کشوری و کسب امتیاز هم برای دانشجویان و هم برای دانشگاه می باشد.

 


 

ظاهرا در دانشگاه شورایی به نام شورای عالی ورزش  وجود دارد بفرمایید شورای عالی ورزش مرکب از چه اعضا و بخش هایی است و وظیفه آن در دانشگاه چیست؟

ترکیب اعضای شورای ورزش دانشگاه به صورت زیر می باشد.رئیس دانشگاه ، معاون دانشجوئی،  معاون عمرانی  ،معاون توسعه و پشتیبانی،رئیس دانشکده یا مدیر گروه تربیت بدنی،مدیر تربیت بدنی، یک نفر از متخصصین تربیت بدنی،یک نفر از رؤسای انجمن های تخصصی برادران و  یک نفر از رؤسای انجمن های تخصصی خواهران ، یک نفر از دبیران انجمن های ورزشی برادران ، یک نفر از دبیران انجمن های ورزشی خواهران در صورت لزوم از مسئولان ورزش وزارت علوم، رؤسای تربیت بدنی سایر ارگان ها و نهادها در جلسات دعوت نمود. همچنین  وظایف شورا شامل تهیه و تصویب طرح جامع تربیت بدنی و ورزش دانشگاه،ایجاد زمینه جهت اجرای مصوبات شورا،ایجاد زمینه لازم برای مشارکت دانشگاهیان در خصوص علمی کردن ورزش در دانشگاه، ایجاد زمینه گسترش ورزش همگانی در دانشگاه و فعالیت های درون دانشگاهی،حمایت ویژه از گسترش و توسعه ورزش دختران دانشجو وپیش بینی و تصویب طرح ها و تصویب تقویم ورزشی سالیانه و مسابقات و تأمین اعتبارات مورد نیاز است.

 


 

وظایف شورا شامل تهیه و تصویب طرح جامع تربیت بدنی و ورزش دانشگاه،ایجاد زمینه جهت اجرای مصوبات شورا،ایجاد زمینه لازم برای مشارکت دانشگاهیان در خصوص علمی کردن ورزش در دانشگاه، ایجاد زمینه گسترش ورزش همگانی در دانشگاه و فعالیت های درون دانشگاهی،حمایت ویژه از گسترش و توسعه ورزش دختران دانشجو وپیش بینی و تصویب طرح ها و تصویب تقویم ورزشی سالیانه و مسابقات و تأمین اعتبارات مورد نیاز است.

 


 

  در پایان از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید تشکر می کنم و بار دیگر انتخاب شما را به عنوان مدیر نمونه تربیت بدنی در بین دانشگاه ها تبریک گفته و آرزوی توفیق و موفقیت های بیشتر برای جنابعالی و همکارنتان داریم.

 

CAPTCHA Image