اخبار حوزه بین الملل

اخبار حوزه بین الملل


  • حضور رئیس و معاون امور بین الملل دانشگاه در هفدهمین نشست دانشگاه های عضو اتحادیه دریای خزر

رییس و معاون امور بین الملل دانشگاه در هفدهمین نشست دانشگاه های عضو اتحادیه دریای خزر که 27 و 28 شهریور ماه در دانشگاه آستراخان روسیه برگزارشد. شرکت کردند.

در این اجلاس که با حضور نمایندگانی از دانشگاه های گیلان، علوم و منابع طبیعی گرگان، مازندران، صنعتی نوشیروانی بابل، گلستان و بین المللی امام خمینی (ره)، تربیت مدرس تهران (دانشکده منابع طبیعی نور)، علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، گنبد کاووس و عضو هیئت علمی مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری( به عنوان نماینده وزارت علوم) در دانشگاه آستراخان روسیه برگزارشد علاوه بر تأکید بر اجرایی شدن مصوبات قبلی اتحادیه مواردی چون برگزاری نشست هیجدهم در شهریور ماه 1394، برگزاری دوره های مشترک و پروژه های مشترک آموزشی و پژوهشی و تغییر دبیرخانه خارجی اتحادیه دانشگاه های حاشیه دریای خزر از دانشگاه آستراخان به دانشگاه فنی آستراخان به تصویب رسید.

در این نشست، گسترش روابط علمی میان اعضای اتحادیه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تفاهم نامه عمومی بین اعضا شرکت کننده به تصویب رسید که از مهمترین مفاد این تفاهم نامه می توان به ایجاد یک فضای دانشگاهی واحد بین اعضای اتحادیه، دایر کردن رشته های آموزشی به صورت مشترک و اعطای مدرک مشترک در زمینه های علوم طبیعی،فنی،اجتماعی و اقتصادی اشاره کرد.

افزایش فعالیت های آکادمیک از طریق تبادل دانشجو، تبادل استاد، محققین، پرسنل اجرایی و مدیریتی، ارتقا سطح گفتمان فرهنگی، حفظ، اشاعه و غنی سازی زبان، تاریخ و فرهنگ مردمان این اتحادیه از دیگر مفاد این تفاهم نامه بود.
شایان ذکر است اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر بیش از 55 عضو دارد و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) یکی از دانشگاه های فعال اتحادیه است،از تعهدات دانشگاه در اتحادیه دانشگاه های عضو اتحادیه دریای خزر، مدیریت وبگاه اتحادیه است.اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر بیش از 55 عضو دارد که دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) از سال 1387 به عضویت این اتحادیه درآمده است.

 

  •  نشست علمی- پژوهشی ایران شناسی با حضور هیئت ایران شناسی موسسه لازاریان ارمنستان برگزار شد

نشست علمی- پژوهشی ایران شناسی امروز 12 مهر ماه با حضور و شرکت هیئتی از موسسه روابط بین الملل لازاریان ارمنستان، اعضای هیئت علمی گروه های مختلف آموزشی دانشکده های علوم انسانی و علوم اجتماعی، مسئولان ، دانشجویان و علاقه مندان به موضوع ایران شناسی در تالار اجتماعات دانشکده علوم انسانی دانشگاه برگزار شد.

دکتر بیات، معاون امور بین الملل دانشگاه در این نشست بیان داشت: دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در مقایسه با سایر دانشگاه های ایران مأموریت های ویژه ای دارد که معرفی فرهنگ و زبان فارسی در دنیا یکی از همین ماموریت ها است. دکتر”روح اله بیات”افزود:در این میان کشورهای همسایه و همجوار ایران در ارتباط با ایران شناسی و زبان فارسی از اولویت ویژه ای نسبت به دیگر کشورها برخوردار هستند.

وی با اشاره به اینکه رشته های ایران شناسی در دانشگاه در حال گسترش است ادامه داد:در حال حاضر این دانشگاه در دو رشته تاریخ و اقوام و فرهنگ ایرانی مجوز پذیرش دانشجو را دارد.

دکتر بیات افزود: حدود بیش از 25سال است که در این دانشگاه ، زبان فارسی به غیر ایرانیان تدریس و آموزش داده می شود که از این جهت یک برند در ایران و دنیا می باشد. وی گفت: تلاش می کنیم از همین اکنون مقدمات تفاهم بزرگ با دانشگاه های ارمنستان را در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) آغاز کنیم.

معاون امور بین الملل دانشگاه در ادامه دیدار از کلیسای ارامنه قزوین و بازدید از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه را از جمله برنامه های اقامت یک روزه این هیئت ایران شناس را در قزوین ذکر کرد.

دکتر “نصر اله پورمحمدی املشی” استاد تاریخ دانشگاه نیز در ادامه این مراسم با اشاره به روابط مختلف ایران و ارمنستان در طول تاریخ گفت:جایگاه تاریخی کشور ارمنستان در تاریخ و ادبیات ایران بر کسی پوشیده نیست و تحولات تاریخی ایران نشان می دهد که ارمنستان یکی از عناصر و مولفه های اصلی سیاست خارجی ایران در دوره اشکانیان محسوب می شد.
وی با اشاره به نقش این کشور در مناسبات مذهبی،سیاسی و تجاری ایران و روم اضافه کرد:موقعیت ژئوپلیتیک ارمنستان سبب شد این کشور در مباحث نظامی ایران نیز نقش بسزایی داشته باشد.

پور محمدی املشی خاطرنشان کرد: بسیاری از نوآوری های ایرانیان در سده های یازده و دوازده مدیون زحمات ارمنیان بوده و علی رغم دغدغه های خاطری که در چالش های نظامی بین ایران و عثمانی رخ داد اخذ علوم جدید مانند چاپ و چاپخانه توسط فردی ارمنی به ایران آمد و وجود آنان باعث شد تا ایران یازدهمین کشور دارای چاپخانه در جهان باشد اگر چه مخالفت برخی کشیشان ارمنی باعث شد این تسهیلات بخوبی در ایران مورد استفاده قرار نگیرد. پورمحمدی گفت:علاوه بر این بعضی از محصولات جدید غرب نیز مانند پرورش حیوانات توسط ارامنه به ایران وارد شد.

این استاد گروه تاریخ دانشگاه تصریح کرد:همجواری طولانی و تاریخ مشترک باعث شده تا بین دو کشور دریافت های نزدیکی شکل بگیرد و وجود کلمات مشترک نیز نمونه ای از پیوند لغوی و فرهنگی این دو کشور را که ناشی از همجواری طولانی بوده نشان می دهد.

پورمحمدی املشی افزود:امروزه ده ها همایش ایران شناسی در ارمنستان به منظور آشنایی با فرهنگ و تمدن این کشور برگزار می شود و بدون شک این نشست نیز حلقه محوری دیگر در ارتباطات و مناسبات بین دو کشور خصوصا دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) و آکادمی ها و انستیتوهای ارمنستان خواهد بود.

استاد زبان فارسی دانشگاه دولتی زبان شناسی و علوم اجتماعی ایروان بروسف نیز در ادامه این نشست با اشاره به روابط تاریخی و دوستی دو کشور ایران و ارمنستان گفت:امروزه دانشگاه های مختلفی در ارمنستان با راه اندازی دانشکده های ایران شناسی اقدام به پذیرش و تربیت دانشجو کرده و این رشته علاقه مندان زیادی را در کشور ما به خود جذب کرده است.

امروزه دانشگاه های مختلفی در ارمنستان با راه اندازی دانشکده های ایران شناسی اقدام به پذیرش و تربیت دانشجو کرده و این رشته علاقه مندان زیادی را در کشور ما به خود جذب کرده است.


“آزادوهی آبراهامیان” افزود:در این سفر تقریبا یک هفته ای به ایران تلاش داریم با بازدید از اماکن مختلف گردشگری و باستانی ایران و دانشگاه های آن به شناخت جامع تری از این کشور دست یابیم.

این استاد دانشگاه ارمنستان افزود:در حال حاضر در ارمنستان بیش از 50سال است که رشته ایران شناسی برپاشده و ایران شناسان بزرگی نیز از گذشته و حال در این کشور وجود داشته اند که تالیفات جامعی نیز در این زمینه انجام داده اند

همچنین دیدار از مرکز آموزش زبان فارسی و گفتگو با رئیس مرکز آموزش زبان فارسی  و  سرپرستی دانشجویان غیر ایرانی و مسئولان این مرکز در خصوص زمینه های همکاری و بازدید از اماکن تاریخی شهر قزوین از دیگر برنامه های هیئت ارمنی در دانشگاه و شهر قزوین بود.

  • نشست هیئت ایران شناسی دانشگاه لازاریان ارمنستان با رئیس دانشگاه

هیئت ارمنی دانشگاه لازاریان با رئیس دانشگاه دیدار کرده و در زمینه های مختلف همکاری بحث و تبادل نظر شد. در این دیدار که با حضور رئیس دانشگاه و نیز اعضای هیئت علمی گروه های مختلف آموزشی زبان و ادبیات فارسی، تاریخ و علوم سیاسی و روابط بین الملل برگزار شد ضمن آشنایی این هیئت ایران شناس ارمنی با دانشگاه به منظور همکاری بین دو دانشگاه و دو کشور در زمینه رشته های ایران شناسی و آموزش زبان فارسی گفتگو و تبادل نظر شد.

خانم دکتر آبراهامیان به عنوان نماینده این هیئت ضمن معرفی دانشگاه لازاریان ارمنستان و رشته ها و دانشکده های موجود در این دانشگاه و ابراز تمایل این دانشگاه برای همکاری بیشتر با دانشگاه بین المللی امام خمینی بیان داشت: در تابستان سال گذشته 12 دانشجو از کشور ارمنستان دوره ها ی آموزش زبان فارسی را در این دانشگاه گذرانده اند که 5 نفر آنها از دانشگاه لازاریان بودند وی بر گشترش روابط بین دو دانشگاه در زمینه آموزش زبان فارسی تاکید و اظهار داشت: تدریس تاریخ ایران و ایران شناسی در این دانشگاه از منابع و مأخذ ارمنی است که ما تمایل داریم از منابع اصیل و اصلی ایرانی استفاده شده و در این زمینه همکاری نزدیک تر و عمیق تری برای ادامه همکاری صورت گیرد.

دکتر نائینی، رئیس دانشگاه نیز در این دیدار ضمن خیر مقدم و خوشامد گویی و اعلام آمادگی این دانشگاه برای همکاری در زمینه های مختلف آموزشی، علمی و پژوهشی بیان داشت: دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) دارای توانمندی ها و ظرفیت های فراوانی برای همکاری در زمینه های مختلف چون آموزش زبان فارسی، تبادل استاد و دانشجو برای انجام فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی به شکل مشترک دارد و امیدواریم که با انعقاد تفاهم نامه همکاری این فعالیت ها شکل عملیاتی پیدا کند .

در ادامه استادان رشته های مختلف زبان و ادبیات فارسی، تاریخ و روابط بین الملل ضمن معرفی استادان این گروه و رشته ها به بیان دیدگاه های خود در زمینه هایی چون استخراج واژه های پهلوی در زبان ارمنی، ترویج شاهنامه و فرهنگ عرفانی ایرانی و تربیت دانش آموختگان زبان و ادبیات فارسی و پذیرش دانشجو دراین رشته و افزایش روابط و همکاری های مختلف بین دو دانشگاه پرداختند.

دکتر عباس هاشمی، عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی و بین الملل دانشگاه ضمن درخواست همکاری های بیشتر بین کشورهای همسایه بیان داشت: این یک واقعیت است که با وجود همسایگی بین دو کشور رابطه و همکاری کمی وجود دارد، شناخت محافل علمی و سیاسی در ایران در مورد بسیاری از کشورهایی که مسافت طولانی با ایران دارند بیشتر از ارمنستان است که این نقیصه باید جبران شود و حضور این هیئت موقعیت مناسبی است تا در رفع این کاستی قدم برداشته شود.

این یک واقعیت است که با وجود همسایگی بین دو کشور رابطه و همکاری کمی وجود دارد، شناخت محافل علمی و سیاسی در ایران در مورد بسیاری از کشورهایی که مسافت طولانی با ایران دارند بیشتر از ارمنستان است که این نقیصه باید جبران شود و حضور این هیئت موقعیت مناسبی است تا در رفع این کاستی قدم برداشته شود.

وی با اشاره به وجود مراودات بین دو کشور اظهار داشت: هیچ یک از دانشگاه های ایران موقعیت مناسبی که این دانشگاه دارد را ندارد و تلاش بر این است که ایران از طریق متون اصلی شناخته شود، موقعیت منحصر به فرد این دانشگاه به دلیل وجود مرکز آموزش زبان فارسی در این دانشگاه و پذیرش دانشجو از کشورهای مختلف برای آموزش زبان فارسی فرصتی بسیار مغتنم است که مراودات علمی و روابط دوجانبه تقویت شود، نیاز به شناسایی قفقاز و موقعیت ژئوپولوتیک منطقه قفقاز یک نیاز مبرم در گروه علوم سیاسی است همچنین وجود رشته ها و گروه های آموزشی در این دانشگاه می تواند برای ارمنستان به عنوان یک پایلوت ایران شناسی مطرح باشد.

وی در ادامه با ارائه دو پیشنهاد تأسیس مرکز ایران شناسی با همکاری دانشگاه در ارمنستان و ایجاد مرکز مطالعات قفقاز با همکاری دانشگاه های بزرگ ارمنستان در این دانشگاه بیان داشت: این پیشنهادات که مستلزم بازآموزی دانشجویان زبان فارسی و وجود سفرهای علمی استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی است با توجه به امکانات و ظرفیت های این دانشگاه می تواند هر چه زودتر عملیاتی شود.

دکتر بیات معاون امور بین الملل دانشگاه نیز در این نشست بیان داشت: این دانشگاه به دلیل وجود مرکز آموزش زبان فارسی از ظرفیت بالایی برای همکاری در زمینه آموزش زبان فارسی داشته و دانشجویان با آموزش زبان فارسی هنر، موسیقی را هم در کنار زبان فارسی می آموزند.

این دانشگاه به دلیل وجود مرکز آموزش زبان فارسی از ظرفیت بالایی برای همکاری در زمینه آموزش زبان فارسی داشته و دانشجویان با آموزش زبان فارسی هنر، موسیقی را هم در کنار زبان فارسی می آموزند.

وی با اعلام راه اندازی دانشکده مطالعات جهانی در آینده ای نزدیک در دانشگاه بیان داشت: یکی از این رشته ها مطالعات روسیه و قفقاز است و کشور ارمنستان می تواند پیشرو این مطالعات باشد و در سال آتی براساس مصوبات گروه تاریخ پذیرش دانشجوی خارجی در رشته ایران شناسی در دستور کار است.

  •  دیدار سفیر کشور تاجیکستان با مسئولان دانشگاه

سفیر کشور تاجیکستان و هیئت همراه امروز چهارشنبه 30 مهر ماه ضمن بازدید از بخش های مختلف دانشگاه با رئیس و مسئولان دانشگاه دیدار کردند.

در این دیدار آقای نعمت الله امام زاده ، به همراه کنسول آقای اسلام الدین و دبیرسوم سفارت خانم رحیمی در سفری که به استان قزوین داشتند از دانشگاه بازدید کرده و با رئیس و مسئولان دانشگاه دیدار کردند.

سفیر وهیئت همراه در ابتدا ی ورود به دانشگاه ضمن بازدید از مرکز آموزش زبان فارسی با رییس و مسئولان مرکز آموزش زبان فارسی بحث و گفتگو کردند و در ادامه با دانشجویان تاجیکی دانشگاه در تالار اجتماعات دانشکده معماری و شهرسازی دیدارکردند.
سفیر و هیئت همراه کشور تاجیکستان همچنین با رییس دانشگاه ، معاونان ، روسای دانشکده ها و دیگر مسئولان دانشگاه دیدار و بحث و تبادل نظر کردند. که در این نشست دکتر نائینی، رئیس دانشگاه ضمن خوشامدگویی به میهمانان به اشتراکات فرهنگی، مذهبی و زبانی دو کشور ایران و تاجیکستان اشاره کرده و بیان داشت: امیداواریم که پذیرای بیش از پیش دانشجویان تاجیکی در دانشگاه باشیم و در زمینه های مختلف از جمله تبادل استاد بین دو کشور، توسعه مراکز آموزشی مشترک ، توسعه تبادل استاد و دانشجو، فرصت مطالعاتی و کرسی های تدریس زبان فارسی با یکدیگر همکاری کنیم.
در ادامه سفیر تاجیکستان از صمیمیت و توجه خاص دانشگاه تشکر کرده و تاکید کرد روابط قدیمی و تاریخی ایران و تاجیکستان را کسی نمی تواند از این دو کشور بگیرد و باید آن را توسعه داد. وی گفت: جمهوری تاجیکستان جمهوری جوان است و به همکاری و کمک جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف برای توسعه و پیشرفت امیدوار و علاقه مند است وی از اینکه بیش از صد نفر دانشجوی تاجیکی در دانشگاه مشغول تحصیل هستند بسیار ابراز خوش حالی نمود و گفت:بسیار امیدواریم بر اساس یادداشت تفاهم همکاری که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با وزارت معارف تاجیکستان امضا می کند بتوان دانشجویان تاجیکی بیشتری را در دانشگاه بین المللی امام خمینی ره جذب کرد و با توجه خاص استادان و مسئولان دانشگاه مشکلات دانشجویان تاجیکی مرتفع شود و دانشجویان در رشته هایی که توانایی تحصیل دارند جذب شوند.
دکتر نائینی در پاسخ به مسئله تغییر رشته مطرح شده از سوی سفیر اظهار داشت:تصمیم گیری برای تغییر رشته برای دانشجویان بورسیه که از سوی دولت تاجیکستان معرفی می شوند بر عهده خود دولت تاجیکستان است اما در مورد دانشجویان غیر بورسیه بنا بر علاقه و درخواست دانشجو موضوع قابل بررسی و تصمیم گیری است.
دکتر زندیه، رئیس دانشکده معماری و شهرسازی نیز ضمن ابراز علاقه مندی و آمادگی این دانشکده برای همکاری با دانشگاه های تاجیکستان ضمن اشاره به اشتراکات تاریخی دو کشور ایران و تاجیکستان بر همکاری در زمینه میراث فرهنگی و معماری ، بخصوص مرمت آثار باستانی تاکید کرد.

سفیر کشور تاجیکستان همچنین گفت: در تاجیکستان بسیاری از بناها و آثار توسط برادران ایرانی در حال ساخت است و همچنین با توجه به اینکه کشور شوروی بر دولت تاجیکستان مسلط بود زبان نوشتاری تاجیکستان روسی است که این بخش نیز نیاز به توجه ویژه دارد تا متن کلاسیک زبان فارسی در تاجیکستان به جایگاه شایسته خود دست یابد که این کشور علاقه مند است در این زمینه با دانشگاه های ایران  همکاری داشته باشد.

با توجه به اینکه کشور شوروی بر دولت تاجیکستان مسلط بود زبان نوشتاری تاجیکستان روسی است که این بخش نیز نیاز به توجه ویژه دارد تا متن کلاسیک زبان فارسی در تاجیکستان به جایگاه شایسته خود دست یابد که این کشور علاقه مند است در این زمینه با دانشگاه های ایران  همکاری داشته باشد.

در ادامه دکتر برزگر، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی  بیان داشت: با توجه به همکاری های راهبردی ایران و تاجیکستان در بحث آموزش عالی ، عملکرد ضعیف است که با افزایش ظرفیت در آموزش عالی کشور تاجیکستان برای اعزام دانشجو به صورت آزاد این مسئله تا حد زیادی مرتفع می شود و همچنین می توان با تأسیس پردیس بین المللی دانشگاه در کشور تاجیکستان به جذب بیشتر دانشجویان اقدام نمود.

با توجه به همکاری های راهبردی ایران و تاجیکستان در بحث آموزش عالی ، عملکرد ضعیف است که با افزایش ظرفیت در آموزش عالی کشور تاجیکستان برای اعزام دانشجو به صورت آزاد این مسئله تا حد زیادی مرتفع می شود و همچنین می توان با تأسیس پردیس بین المللی دانشگاه در کشور تاجیکستان به جذب بیشتر دانشجویان اقدام نمود.

سفیر کشور تاجیکستان ضمن استقبال از نظرات و پیشنهادات مطرح شده بر همکاری بیشتر دو کشور در زمینه ها ی مختلف تاکید کرد. در ادامه دکتر بیات ، معاون امور بین الملل دانشگاه ضمن خوشامدگویی به میهمانان در خصوص تفاهم نامه های همکاری دانشگاه با دانشگاه های تاجیکستان توضیحاتی ارائه و گفت: دانشگاه بین المللی امام خمینی ره می تواند در برگزاری دوره های مشترک در سطح دکترا و کارشناسی ارشد، پذیرش دانشجوی مشترک و استاد راهنمای مشترک همکاری مشترک داشته باشد  که در این زمینه می توان برای تاسیس واحد بین الملل دانشگاه بین المللی امام خمینی ره در تاجیکستان اقدام کرد.
در پایان نشست نیز سفیر تاجیکستان و دکتر صلح جو، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه به لزوم و ضرورت معرفی علائم مشترک فرهنگی بین دو کشور در سطح دانشگاه اشاره کردند.

 بازدید هیئت فرانسوی از دانشگاه استراسبورگ  از دانشگاه و دیدار با رئیس و مسئولان دانشگاه

دانشگاه بین ­المللی امام خمینیره بر اساس رسالت و اهداف مندرج در اساسنامه خود مکلّف به توسعه همکاری‌های علمی و بین­المللی با دانشگاه‌ها و موسسات همتا درخارج از کشور است. بر همین اساس علاوه بر امضای بیش از ده‌ها تفاه م­نامه همکاری با دانشگاه‌های خارجی، در صدد اجرایی کردن مفاد تفاهم نامه‌های مذکور است.

در راستای توسعه همکاری‌های علمی وبین­ المللی با دانشگاه­ های معتبر اروپایی، دانشگاه بین­ المللی امام خمینیره در تاریخ 7 آبان ماه 1393میزبان هیئت نمایندگان دانشگاه استراسبورگ فرانسه بود.

 شرح سفر:

روز چهارشنبه مورخ 7 آبان ماه 93 هیئت اعزامی دانشگاه استراسبورگ فرانسه، شامل خانم پروفسور کریستین مایار استاد دانشگاه استراسبورگ فرانسه در رشته زبان و فرهنگ آلمانی و رییس خانه­ ی دانشگاهی علوم انسانی آلزاس، آقای دکتر هارتمن پیر، استاد دانشگاه و مدیر بخش دکترای دانشگاه استراسبورگ فرانسه، آقای دکتر حسین بیک باغبان استاد ممتاز دانشگاه استراسبورگ فرانسه و رییس مرکز دانشگاهی مطالعات و تحقیقات ایرانی آلزاس و خانم نداف مدیر روابط بین الملل دانشگاه استراسبورگ، وارد شهر قزوین شدند و پس از استقبال در میدان ملل دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) توسط جناب آقای دکتر بیات معاون امور بین ­الملل و جناب آقای دکتر زاهدی مدیر دفتر همکاری های علمی و بین ­المللی دانشگاه و جمعی از اعضای هیأت علمی، وارد طبقه­ ی فوقانی سالن جلسات شهدای گمنام شدند.

 

نشست مشترک با اعضای هیأت علمی دانشگاه

ساعت 90:30 الی 11 صبح روز 7 آبان1393 هیات نمایندگان دانشگاه استراسبورگ در جلسه­ ای که با حضور اعضای هیئت علمی منتخب دانشگاه در سالن جلسات شهدای گمنام تشکیل شد به بحث و تبادل نظر پرداختند. در این جلسه پس از خوشامدگویی دکتر بیات به حاضرین در جلسه، اعضای حاضر در جلسه به معرفی خود پرداختند. سپس خانم پروفسور کریستین مایار به معرفی تصویری دانشگاه استراسبورگ و بیان دستاوردها و جایگاه علمی این دانشگاه پرداخت. پس از آن دکتر علوی معاون پژوهشی دانشکده علوم پایه پس از معرفی کامل دانشکده علوم پایه، آماری از دستاوردهای پژوهشی و علمی اعضای هیئت علمی دانشکده علوم پایه ارائه کرد. خانم نداف، نیز به بیان راهکارهای همکاری علمی و پژوهشی در زمینه مبادله استاد و دانشجو، تعریف پروژه های تحقیقاتی و فرصت مطالعاتی استادان پرداخت او به طرح راسموس اشاره کرد و به سئوالات اعضای هیئت علمی در خصوص نحوه تعامل و برقراری ارتباطات علمی پاسخ داد. و سپس دکتر هارتمن نیز سابقه ای از دستاوردهای پژوهشی و علمی دانشگاه استراسبورگ ارائه کرد.

اعضای هیئت علمی حاضر در این جلسه:

دانشکده علوم پایه: دکتر میرمحمد علوی، دکتر اسماعیل امیری، دکتر داود پورمحمد، دکتر رضا نوزعیم، دکتر شهریارغمامی، دکتر شیرویه پیروی

دانشکده معماری و شهرسازی: دکتر ناصربراتی، دکتر مجید زارعی، دکتر رحیم هاشم پور، دکتر جواد شکاری و دکتر رضا سامه

دانشکده فنی و مهندسی: دکتر مهدی مهدوی مزده، دکتر منصور یخچالیان، دکتر رضا احمدی، دکتر اصغر زاجکانی و دکتر فرزاد ابراهیمی

دانشکده علوم و تحقیقات اسلامی: دکتر محمد مولوی

دانشکده علوم انسانی: دکتر باقرعلی عادلفر و دکتر محمدباقرشعبانی

دانشکده علوم اجتماعی: دکتر مجید بزرگمهری، دکتر بهرام نوازنی، دکتر مصطفی سروی مقدم و دکتر مسعود البرزی

دکتر نصرالله پورمحمدی املشی مدیر شناسایی و جذب دانشجویان غیرایرانی دانشگاه ، دکتر علی رجب پور از پارک علم و فنآوری استان قزوین و دکتر نوید اعطار شرقی معاون آموزشی مرکز آموزش زبان فارسی نیز در این جلسه حضور داشتند.

 

عکس 2: نشست مشترک با اعضای هیأت علمی دانشگاه

 بازدید از دانشکده علوم پایه

از ساعت 11:15 الی 11:45 هیئت نمایندگان دانشگاه استراسبورگ با همراهی معاون امور بین الملل و مدیر دفتر همکاری‌ها و جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه از دانشکده­ ی علوم پایه و آزمایشگاه‌ها و لابراتوآرهای آن بازدید به عمل آوردند.

 

عکس 3: بازدید هیئت دانشگاه استراسبورگ از آزمایشگاه‌های دانشکده علوم پایه

بازدید از مرکز آموزش زبان فارسی

از ساعت 11:45 الی 12:20 هیأت اعزامی دانشگاه استراسبورگ به منظور بازدید از مرکز آموزش زبان فارسی و امکانات خوابگاه های دانشگاه، به این مرکز رفتند.