معرفی مهمترین دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناوری دانشگاه

معرفی مهمترین دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناوری دانشگاه


  • ساخت ربات نقاش

کارشناسان گروه کامپیوتر دانشگاه موفق به طراحی و ساخت ربات رسم کننده شکل ها شدند.

داود دانشمند، کارشناس و مجری این طرح در خصوص چگونگی ساخت این ربات گفت: این ربات بدرستی کار کرده و همچون یک پلاتر می تواند شکل رسم کند.

وی با بیان اینکه این ایده در کارگاه ساخت ربات گروه کامپیوتر مطرح و اجرایی شد تصریح کرد: یکی از نکات قابل توجه و مهم در ساخت و طراحی این ربات که با مشاوره دکتر مهدوی، مدیر گروه کامپیوتر و همکاری آقای رحیم سرباز از کارشناسان گروه کامپیوتر و تعدادی از دانشجویان ساخته شده است کاربرد و استفاده از قطعات اسقاطی تجهیزات کامپیوتری انبار دانشگاه در ساخت این ربات است.

با هدایت مربی درس، دانشجویان کارگاه موفق به ساخت یک دستگاه چاپگر کوچک شدند که توانایی دریافت تصویر با فرمت jpg دارد. این چاپگر تصویر ورودی را با کمک قلم ماژیک بر روی سطح کاغذ به ابعاد ۴×۴ سانتیمتر منتقل می‌کند. مکانیزم عملکرد این چاپگر مطابق روش‌های متداول هدایت دستگاه‌های CNC است. در این دستگاه کاغذ بر روی سکوی افقی، که می‌تواند در چهار جهت عقب، جلو، چپ، و راست حرکت کند، نصب می‌شود. قلم نیز در راستای محور عمودی نصب می‌شود که با حرکت بالا و پایین با سطح کاغذ تماس می‌گیرد.

مکانیزم عملکرد این چاپگر مطابق روش‌های متداول هدایت دستگاه‌های CNC است. در این دستگاه کاغذ بر روی سکوی افقی، که می‌تواند در چهار جهت عقب، جلو، چپ، و راست حرکت کند، نصب می‌شود. قلم نیز در راستای محور عمودی نصب می‌شود که با حرکت بالا و پایین با سطح کاغذ تماس می‌گیرد.سکوهای افقی و عمودی این دستگاه توسط موتورهای بازیافت شده از قطعات اسقاطی و فرسوده دی‌وی‌دی‌خوان و سی‌دی‌خوان طراحی و ساخته شده است. ساخت این دستگاه در کارگاه ساخت روبات به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا در مقیاس‌های بزرگتر بتوانند طرح‌های خلاقانه خود را جامه عمل بپوشانند.

یکی از راه‌های جلوگیری از آلودگی و اسراف، بازیافت تجهیزات است. برخی از این تجهیزات قطعات فرسوده، سوخته، و یا از رده خارج رایانه‌ها بودند. قطعاتی از قبیل سی‌دی‌خوان و دی‌وی‌دی‌خوان علی رغم اینکه از نظر بوردهای الکترونیکی از کار افتاده هستند، اما اجزاء مکانیکی قابل استفاده‌ای دارند. هر یک از این قطعات حاوی سه عدد موتور با مشخصات متفاوت است. بر حسب مدل، بعضی از این قطعات حاوی الکتروموتور، سروو موتور، میکرو سوئیچ، و سنسورهای نوری هستند. که در بین این قطعات بازیافتی آی‌سی‌های متعددی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند از آنها به عنوان حافظه برای روبات‌های خود استفاده کنند. حس‌گرهای لیزری و مولدهای لیزر ضعیف نامرئی نیز کاربردهای شناسایی محیط روبات را برای طراحان فراهم می‌آورد. علاوه بر ساخت این چاپگر، دانشجویان می‌توانند به طرح‌های دیگری از قبیل چاپگر سه بعدی ، اسکن سه بعدی قطعات ، حکاکی و منبت و معرق‌کاری بر روی چوب ، قلم زنی بر روی مس و خطاطی با قلم خوشنویسی  بپردازند. در حالی که این تجهیزات در مقیاس‌های کوچک و ابعاد آزمایشگاهی کاربرد دارند، اما ارزش آموزشی آنها انکارناپذیر است. امید است که دانشگاه‌های دیگر نیز بتوانند از طریق بازیافت قطعات فرسوده در آزمایشگاه‌ها گامی در راه صرفه‌جویی و ایجاد امکانات آموزشی بردارند.
شایان ذکر است، دانش ساخت این دسته از ماشین ها در دانشگاه بومی شده و می تواند در ابعاد بزرگتر و صنعتی، با صرف هزینه های قطعات مکانیکی قدرتمند مورد نظر ، اقدام به اجرای دستگاه های مذکور نمود. ساخت این ربات بدون هزینه مالی برای دانشگاه انجام شده است.

  • استاد دانشگاه جزو پراستنادترین پژوهشگران جهان

بر اساس فهرست جدید پایگاه تامسون رویترز، 10 دانشمند ایرانی در میان 3215 پژوهشگر پر استناد جهان قرار گرفتند که نام دکتر سعید عباس بندی، استاد گروه ریاضی دانشگاه در این فهرست قرار دارد.

این پایگاه اسامی ۳۲۱۵ پژوهشگر پراستناد جهان را منتشر کرده است که ۱۰ دانشمند ایرانی در این جمع حضوری برجسته دارند. این پژوهشگران، داغ ترین مقالات علمی را منتشر کرده اند و جزو یک درصد پراستنادترین پژوهشگران جهان در رشته های موضوعی و تخصصی خود به حساب می آیند.

دکتر فرنوش فرید بُد ، دکتر پرویز نوروزی ، دکتر سیاوش ریاحی ، دکتر محمدرضا گنجعلی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران ، دکتر مهدی دهقان عضو هیئت علمی دانشگاه امیر کبیر، دکتر حسن علی زمانی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر سعید عباس بندی عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، دکتر مجید عشقی گرجی عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان، دکتر مهر اورنگ قائدی، عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج و دکتر داوود دمیری گنجی، عضو هیئت علمی دانشگاه  فنی نوشیروانی بابل ۱۰ دانشمند برتر ایرانی بر اساس نظام رتبه بندی پایگاه تامسون رویترز هستند.

  • کسب مدال بین المللی آمار توسط دانشجوی دانشگاه

مصطفی حسینی از دانشجویان کارشناسی رشته آمار دانشگاه در نخستین المپیاد بین‌المللی آمار موفق به کسب مدال برنز این مسابقات شد.

در این مسابقات که با حضور نمایندگان ۹ کشور به میزبانی شیراز برگزار شد، ۵۵ دانشجوی نخبه از کشورهای روسیه، تاتارستان، جمهوری آذربایجان، زیمبابوه، عمان، عراق، هند، ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند که آقای مصطفی حسینی، از دانشجویان این دانشگاه پس از موفقیت در آزمون مرحله نهایی المپیاد دانشجویی کشور، به عضویت تیم ملی المپیاد دانشجویی کشور در رشته آمار درآمده و همچنین موفق شد مدال برنز مسابقات المپیاد بین ­المللی آمار را کسب کند در این مسابقات در رشته آمار تیم‌های ایران، هند و روسیه به‌ ترتیب مقام‌های اول تا سوم تیمی  را به خود اختصاص دادند.

شایان ذکر است نوزدهمین المپیاد بین‌المللی ریاضی، هفتمین المپیاد بین المللی شیمی و نخستین المپیاد بین‌المللی آمار در شیراز برگزارشد که در این دوره از آزمون‌ها  ایران با اقتدار رتبه نخست تیمی المپیادهای ریاضی و آمار و رتبه دوم تیمی رشته شیمی را از آن خود کرد. در رشته ریاضی پس از جمهوری اسلامی ایران، تیم‌های روسیه و ترکمنستان به ترتیب دوم و سوم شدند.

CAPTCHA Image