اخبار مرکز آموزش زبان فارسی

اخبار مرکز آموزش زبان فارسی


  • حضور دانشجویان غیر ایرانی در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تهران

دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تهران حضور یافتند.

دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه در نمایشگاه قرآن کریم واقع در در موزه دفاع مقدس تهران حضور یافته و از دستاوردها و محصولات قرآنی عرضه شده در نمایشگاه دیدن کردند ، این برنامه با پیگیری معاونت فرهنگی  مرکز و امور فرهنگی دانشجویان غیر ایرانی نهاد رهبری و پشتیبانی معاونت فرهنگی دانشگاه  صورت گرفت.

شایان ذکر است بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از سوم تیرماه  تا 23 تیر ماه در باغ موزه دفاع برپا گردید،این نمایشگاه با شعار توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی با عزم ملی و مدیریت جهادی برگزار  شد که در نمایشگاه امسال حدود ۵۳ مؤسسه و نهاد حضور داشته که ۱۸ مؤسسه مربوط به بخش دولتی و ۳۵ مؤسسه نیز مربوط به بخش مردمی بود.

  • برگزاری مراسم ضیافت افطاری در خوابگاه های دانشجویان غیر ایرانی

مراسم ضیافت افطاری در طول ماه مبارک رمضان برای دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه و همراه با برنامه فرهنگی متنوع برگزار شد. این مراسم با همکاری معاونت فرهنگی مرکز و امور فرهنگی دانشجویان غیر ایرانی نهاد رهبری دانشگاه هر شب در خوابگاه های دانشجویان غیر ایرانی برگزار گردید.

  •  همکاری دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه در برپایی جشنواره بین المللی بازی و اسباب بازی

 جشنواره بین المللی بازی و اسباب بازی 6 شهریور تا شانزده شهریورماه در قزوین برگزار شد که دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه نیز در پرپایی این جشنواره با سازمان فرهنگی- ورزشی شهرداری قزوین همکاری کردند.

  •  حضور پرشور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه در مراسم روز جهانی قدس

در این مراسم که همزمان با سایر کشورهای دنیا در حمایت از مردم بی دفاع غزه برگزار شد دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه نیز به ویژه دانشجویان فلسطینی با شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس حضوری پر رنگ در این مراسم داشتند.
همچنین یکی از دانشجویان فلسطینی ساکن غزه به نام عزالدین شهاب در این مراسم قطعنامه دانشجویان را علیه اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی و در حمایت از مردم بی دفاع غزه در نماز جمعه قرائت کرد.

  • ضیافت افطاری دانشگاه ویژه دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه برگزار شد

ضیافت افطاری ویژه دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه شنبه شب( 4 مرداد ماه ) با حضور رئیس و هیئت رئیسه و مسئولان مرکز آموزش زبان فارسی  در سلف سرویس دانشکده علوم پایه برگزار شد.

  •  نقش محوری دانشجویان غیرایرانی در تبادل فرهنگی قزوین با کشورهای آسیایی

در پی دیدار آقای مهندس سعید وزیری نژاد مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین از مرکز آموزش زبان فارسی، آقای دکتر وکیلی فرد رئیس مرکز آموزش زبان فارسی و آقای رضا صابری فرد سرپرست معاون دانشجویی و فرهنگی مرکز به همراه 60 نفر از دانشجویان غیرایرانی دانشگاه از مجموعه فرهنگی سعدالسلطنه و موزه اسباب بازی های قدیمی برای افزایش همکاری ها میان دانشگاه و شهرداری بازدید به عمل آوردند.

در این بازدید، سعید وزیری نژاد مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین برای به نمایش درآوردن اسباب بازی های قدیمی شهر و کشور دانشجویان غیرایرانی در چهارمین جشنواره بین المللی بازی و اسباب بازی دعوت کرد.
آقای وزیری نژاد افزود: برپایی چهارمین دوره جشنواره بین المللی بازی و اسباب بازی کودکان دیروز و امروز در شهریور امسال، اقدام مهمی است که به واسطه ی آن قصد داریم جذابیت های گردشگری قزوین را به ایرانیان و جهانیان بشناسانیم.
وی ضمن برشماری دیگر برنامه های جشنواره روز قزوین که جشنواره بازی و اسباب بازی نیز از جمله آنهاست، ادامه داد: میزبانی شهرداران شهرهای آسیایی، جشنواره بین المللی خوشنویسی و چندین برنامه و مناسبت دیگر فرهنگی، از دیگر جذابیت های هفته ی قزوین است.

وی در ادامه خطاب به دانشجویان خارجی از تمایل قزوین برای به نمایش درآوردن اسباب بازی های قدیمی شهر و کشور متبوعشان در جشنواره چهارم صحبت کرد و با تأکید بر تبادل فرهنگی شهرهای کشورهای آسیایی اضافه کرد: چنانچه در کشور تان بهره مند از موزه اسباب بازی های قدیمی هستید می توان از طریق رایزن های فرهنگی این تبادل را به وجود آورد و بخشی از آنها را به ایران انتقال داد.

وی جشنواره بازی و اسباب بازی را مقدمه ای برای برگزاری “جشنواره ملل” که می تواند در بعد وسیع تری برای تبادل فرهنگی بین کشورهای آسیایی باشد، برشمرد.

وی بخش اعظمی از بازدید کنندگان جشنواره را علاوه بر هموطنان ایرانی و گردشگران خارجی از میهمانان و مسئولانی در حد وزیر، سفیر، نمایندگان مجلس، مدیران و نمایندگان سازمانهای ملی و یا جهانی همچون یونیسف اعلام کرد.
وی خبر داد: دو روز از جشنواره چهارم به اجرای بازی قدیمی چوگان در قالب مسابقه اختصاص داده می شود، این فرصتی برای آشنایی دانشجویان با بازی های قدیمی ایرانی است و اگر تمایل داشته باشند می توانند بازی های قدیمی خود را اجرا کنند.

**سفر به سالهای کهن با موزه قزوین

صباحت از کشور تاجیکستان و دانشجوی رشته روانشناسی بالینی در دانشگاه بین الملل امام خمینی (ره) ضمن بازدید از موزه اسباب بازی های قدیمی گفت: با نگاه کردن موزه به سالها قبل سفر کردم و متوجه شدم پدران و مادران ایرانی چه نوع اسباب بازی هایی داشتند.

وی ظروف کوچک و قدیمی به نمایش درآمده را بسیار شبیه به ابزارهای بازی که در منزل خود در کشورش وجود داشته، دانست.
صباحت همچنین مجموعه تاریخی سعدالسلطنه را مکانی جالب و منحصر به فرد می دانست و با وجود اینکه برای دومین بار بود به این مکان می آمد، برایش بسیار تازگی داشت.

**اسباب بازی هایی مطابق با فرهنگ ایرانی

مین لیان ماگ از شهر بونجو کشور چین که نام ایرانی خود را آرین نامیده پس از بازدید از موزه، این مکان را شبیه به موزه ای در کشور چین دانست که درآن نقاشی ها و ظروف قدیمی به نمایش گذاشته شده است.

وی یادآورشد: اسباب بازی های قدیمی به نمایش درآمده در موزه قزوین ویژگی های خاص خود را دارد و کاملا هماهنگ با فرهنگ ایرانی است.


آرین نظر خود را در رابطه با معماری سعدالسلطنه اینگونه بیان کرد و افزود: در چین بسیاری از ساختمانهای قدیمی ارتفاع زیادی دارند ولی ساختمانهای قدیمی ایران اینگونه نیستند و کاملا متفاوتند.

**آماده برای همکاری با جشنواره بازی و اسباب بازی

جبران القانص از کشور یمن که دانشگاه بین الملل امام خمینی (ره) مقصد تحصیلش در رشته کامپیوتر است، موزه اسباب بازی های قدیمی را بسیار عالی توصیف کرد و افزود: تیر و کمان و قطار بازی به نمایش درآمده در موزه، اسباب بازی هایی بودند که بسیار شباهت داشتند با آنچه که در کشور من وجود دارد.

وی از آمادگی خود برای به نمایش گذاشتن اسباب بازی های قدیمی شهر و کشورش در جشنواره بازی و اسباب بازی چهارم خبر داد.

**موزه قزوین شبیه موزه ترکیه

سنا پازاباشی ۲۰ ساله و از کشور ترکیه در رابطه با موزه گفت: وقتی به اسباب بازی ها نگاه می کردم این تفکر در ذهنم تداعی می شد که اینها برای چه کسانی بودند و چگونه با آنها بازی می کردند.

وی که پیش از این در ایران زندگی می کرده، اضافه کرد: بسیاری از اسباب بازی های قدیمی موزه شبیه به آن وسایلی است که در کشور من وجود دارد، مثلا نوعی دوربین عکاسی در موزه نمایش درآمده بود که من چیزی شبیه به آن را در ترکیه دارم که برای ۷۰ سال گذشته است.

CAPTCHA Image