معرفی مهمترین دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناوری دانشگاه

معرفی مهمترین دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناوری دانشگاه


  •  دکتر عباس بندی، عضو هیئت علمی دانشگاه جزو ۱۰ پژوهشگربرتر کشور در بین دانشمندان منتخب دنیا

جدیدترین رتبه بندی فهرست پر استنادترین دانشمندان جهان در سال 2014 منتشر شد و نام 10 پژوهشگر ایرانی داخل کشور در میان 3 هزار و 215 نفر قرار گرفت. که در این میان نام دکتر سعید عباس بندی استاد گروه ریاضی دانشگاه در بین این 10 پژوهشگر برتر قرار دارد.

سسه تامسون رویترز در رتبه بندی که به فهرست Highly Cited Researchers 2014 مشهور است، اسامی سه هزار و ۲۱۵ محقق را منتشر کرده است. این محققان دارای بیشترین ارجاعات مقالات علمی در رشته های علوم کشاورزی، علوم مواد، شیمی، فیزیک، ریاضی، علوم پزشکی، ایمنی شناسی، داروسازی و علوم رایانه هستند.محققان پراستناد یکی از شاخص ­های معتبری است که در برخی از نظام ­های بین­ المللی رتبه ­بندی دانشگاه­ها (مانند نظام رتبه ­بندی شانگهای) مورد توجه قرار می­ گیرد. انتخاب اسامی موجود در این فهرست، بر اساس عملکرد پژوهشی ده سالۀ آنها در نمایه­ های استنادی وب آو ساینس صورت می­ گیرد.افرادی که نام‌شان در این فهرست آورده شده، در انتشار مقالات و نوشته­ هایی که دارای بیشترین استناد بوده­ اند نقش داشته و تأثیر بسزایی در پژوهش­ های علمی داشته­ اند. اگرچه، قبلاً پایگاه محققان پراستناد به طور مستقل عمل می­کرد، اما در حال حاضر فرایند شناسایی محققان پراستناد در کنار شاخص­ های اساسی علم (Essential Science Indicators) انجام می­ شود.

گفتنی است دکتر سعید عباس بندی اولین فارغ التحصیل دوره دکترای داخل کشور در رشته ریاضی کاربردی گرایش آنالیز عددی می باشد و از سال ۱۳۷۵ تاکنون در دانشگاه بین المللی امام خمینی تدریس می نماید.  این عضو هیئت علمی دانشگاه در نهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و مدیران پژوهشی برتر کشور از سوی ستاد ملی مراسم هفته پژوهش و فنآوری وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری؛ به عنوان پژوهشگر برتر در گروه علوم پایه در کشور انتخاب شده بود. همچنین مقاله چاپ شده استاد سعید عباسبندی، عضو هیئت علمی گروه آموزشی ریاضی دانشگاه؛ با عنوان “Homotopy perturbation method for quadratic Reccati deffernential equation and comparsion with Adomian’s decomposition method” در مجله “Applied Mathematics and Computation Top Cited Article 200-2010″ در دوره پنج ساله ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ به عنوان مقاله پر استناد یا داغ برگزیده شد.

 

  • تولید بومی کود آهنی در دانشگاه

با توجه به نیاز بخش کشاورزی و به سفارش بخش خصوصی، دانش تبدیل خاک های آهن دار به کود آهنی با نام تجاری سکوسترین ۱۳۸ در دانشگاه توسط تیمی تحقیقاتی به راهنمایی دکتر شهریار غمامی عضو هیات علمی و مدیر گروه شیمی این دانشگاه بومی و نهادینه شد.

کود آهن دار کمپلکسی آهنی است که برای تأمین کمبود آهن گیاهان کشاورزی به کار می رود، این کمبود بیشتر به صورت فقر آهنی، زردی برگ و کاهش باروری گیاهان ظاهر می شود و براساس نتایج تحقیقات پژوهشگران اثبات شده است مادامی که آهن به صورت محلول در آب باشد، می تواند به عنوان کود تأمین کننده آهن مورد نیاز گیاهان بوده و مورد مصرف گیاهان قرار گیرد.

کلاته کردن آهن که همان تهیه کمپلکس های آلی آهن از ترکیب آهن با عوامل کلاته کننده آلی است بهترین و اقتصادی ترین روش نگه داشتن عنصر آهن در محیط های قلیایی است و از این رو با توجه به pH خاک های ایرانی و قلیایی بودن آن، استفاده از کلات های آلی آهن در کشاورزی امری ضروری بوده و به عبارتی تنها منبع تأمین کننده آهن مورد نیاز گیاهان به حساب می آید.

این کود تاکنون از کشورهای مختلف به خصوص ایتالیا و اسپانیا با قیمت های گزاف وارد کشور می شود که امید است با به کارگیری این فناوری و راه اندازی واحد مربوطه در یکی از شهرک های صنعتی استان قزوین در آینده نزدیک، نیاز وارداتی آن برطرف شود. کلات یا کمپلکس Fe-EDDHA که به آن سکوسترین ۱۳۸ نیز می گویند دارای رنگ شدید قرمز خونی است و دامنه  pH)اسیدیته  ۲ تا ۵/۱۰خاک را پوشش داده و محلول بوده و قابلیت جذب در گیاه را دارد.

یجاد و توسعه دانش بومی تولید این نوع کود از انواع خاک ها و منابع آهن دار، تولید لیگاند آلی کلاته کننده مورد نیاز در کشور از موارد پایه پتروشیمی و بسط دانش فنی آن و تولید فرم های توده و نانو کود آهنی سه موضوعی است که بیانگر اهمیت این پروژه است.

اعضای این تیم تحقیقاتی شامل امیر لشکری، رضا قهرمانی، نوراحمد قیتمس و فرزانه شموسی، سانیا سنجابی و سمیه عبدی است که موفق شدند این کلات کمپلکسی را با تکنولوژی کاملا ایرانی و بومی از خاک های آهن دار یکی از معادن و کارخانجات استان قزوین زیر نظر دکتر شهریار غمامی تولید کنند.

 

  •  رونمایی ازمحصول بومی شده پارک علم و فناوری قزوین با همکاری دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه

از محصول توربو شارژر لوکوموتیو طراحی و تولید شرکت تام لوکوموتیو آریا مستقر در پارک علم و فناوری استان قزوین در دومین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی و صنایع وابسته تهران رونمایی شد.

شرکت تام لوکوموتیو آریا واقع در پارک علم و فناوری استان قزوین بعنوان اولین شرکت ایرانی دانش بنیان توانست برای اولین بار توربو شارژر لوکوموتیو را با برند خود شرکت یعنی TLT101 ساخته و طراحی کند.

توربو شارژر کلیدی ترین مجموعه موتور دیزل در لوکوموتیوهای صنعت ریلی به شمار می رود که با استفاده از انرژی گازهای خروجی اگزوز و با افزایش فشار هوای ورودی به موتور دیزل، باعث احتراق بهتر سوخت و افزایش قدرت موتور می شود.

تحریم های موجود و نیاز ناوگان ریلی کشور به این مجموعه، شرکت دانش بنیان تام لوکوموتیو آریا را برآن داشت تا با تکیه بردانش پژوهشگران و مهندسان داخلی در مجموعه تحقیق و توسعه این شرکت و پارک علم و فن آوری استان قزوین و با همکاری اعضای هیئت علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه ، اقدام به تدوین دانش فنی و تکنولوژی ساخت این مجموعه کرده و برای اولین بار در کشور با بومی کردن صنعت ساخت توربوشارژر لوکوموتیو، گامی دیگر در جهت استقلال کشور برداشته و از خروج ارز جلوگیری کند.

پیچیدگی های هندسی قطعات، شرایط کاری ویژه مانند دور کاری ۲۵ هزار دور در دقیقه و دمای کاری بیش از ۷۰۰ درجه سانتیگراد و استفاده از سوپر آلیاژها که منجر به افزایش سطح تکنولوژی مورد نیاز جهت ساخت این مجموعه می گردد.

تعداد محدودی از شرکتهای معتبر خارجی در سطح دنیا دانش فنی تولید این مجموعه را در اختیار دارند، لذا تولید این سیستم بسیار حایز اهمیت است.

اولین نمونه آزمایشی توربوشارژر داخلی ساخته شده پس از انجام آزمون های کیفی و انجام تست های میدانی به ناوگان ریلی کشور تحویل شده و هم اکنون تولید انبوه و بهینه سازی این محصول در حال انجام می باشد.

 

  • موفقیت چشمگیر تیم دانشگاه در مرحله اول نوزدهمین المپیاد دانشجویی

 تیم دانشجویان دانشگاه با کسب 5 رتبه اول، 5 رتبه دوم و 5 رتبه سوم تا پنجم در قطب 2 المپیاد توانست موفقیت چشمگیری را در اولین مرحله آزمون المپیاد از آن خود کند

 اسامی دانشجویان راه یافته به مرحله نهایی و رتبه های آنان به شرح ذیل است

نام و نام خانوادگی دانشجو  رشته رتبه استاد مشاور تیم
علی اکبر خدایاری نژاد حقوق ۱ دکتر مصطفی سروی مقدم
حسین غلامی حقوق ۲ دکتر مصطفی سروی مقدم
فریبا عبدالهی راد حقوق ۴ دکتر مصطفی سروی مقدم
مهرناز ثقفی حقوق ۵ دکتر مصطفی سروی مقدم
غلامرضا شقاقی مهندسی مکانیک ۲ دکتر جواد احیایی
محمد معین نوایی مهندسی مکانیک ۳ دکتر جواد احیایی
محسن صفی صمغ آبادی مهندسی مکانیک ۴ دکتر جواد احیایی
پوریا خانی مهندسی کامپیوتر ۱ دکتر حمیدی
مسعود بهرامی مهندسی کامپیوتر ۳ دکتر حمیدی
مرصاد عسکری مهندسی برق ۱ دکنر نوید غفازاده
میلاد لزگی مهندسی عمران ۱ دکتر محمد مهدی معمارپور
شایان جوانی فیزیک ۱ دکتر هاشم حامدی وفا
معصومه اسماعیل زاده آمار ۲ دکتر افشین فلاح
مریم بیابانی ریاضی ۲ دکتر مرتضی اویسی ها
پرویز کریم نژاد علوم اقتصادی ۲ دکتر مرتضی اویسی ها

همچنین ۴ نفر از دانشجویان این دانشگاه با کسب رتبه های برتر در آزمون کارشناسی ارشد توانستند به مرحله نهایی المپیاد راه یابند.

نام و نام خانوادگی دانشجو  رشته رتبه
سعید حسینی پور آمار ۲
مصطفی حسینی آمار ۹
فتانه صادقیان زبان و ادبیات فارسی ۱۲
محسن رضایی شیمی ۱۶

 لازم به ذکر است که مرحله نهایی آزمون المپیاد در تاریخهای ۱۶ و ۱۷ مرداد سال جاری برگزار خواهد شد.

 

 

CAPTCHA Image