دیدار از سه دانشگاه مهم چینی در برنامه سفر فشرده هیات اعزامی دانشگاه بین المللی امام خمینی ره از چین

دیدار از سه دانشگاه مهم چینی در برنامه سفر فشرده هیات اعزامی دانشگاه بین المللی امام خمینی ره از چین


هیئت دانشگاه بین­ المللی امام خمینیره متشکل از آقای دکتر بیات معاون بین­ الملل دانشگاه و آقای دکتر ستوده نیا مدیر گروه آبیاری در یک سفر ده روزه بین روزهای 14 تا 23 خرداد از سه  دانشگاه مهم چین برای اجرایی کردن تفاهم های همکاری و نیز امضاء یاداشت تفاهم دیدار نمودند.

برنامه سفر که طبق برنامه ریزی قبلی مقرر شده بود فقط از دانشگاه جنگل نانجینگ انجام گیرد لیکن با علاقمندی دانشگاه شی­ان در مرکز چین و نیز پیگیری تفاهم نامه با دانشگاه مطالعات خارجی پکن تبدیل به یک سفر فشرده از سه گوشه مختلف چین گردید که البته از نظر مالی  صرفه­ جویی های اقتصادی قابل توجهی نیز برای دانشگاه  به همراه داشت.

اولین مرحله از برنامه سفر مختص به دانشگاه دانشگاه نانجینگ(Nanjing Forestry University) بود.  این دانشگاه با رتبه 168 در دنیا یکی از دانشگاه های جامع و معتبر چین است که دارای 30000 دانشجو می باشد که از این تعداد 4000 دانشجوی خارجی است. در دانشگاه مذکور رشته های مربوط به حوزه جنگلداری، کشاورزی، آبیاری، گیاهشناسی، بیوتکنولوژی و فنی و مهندسی رشد قابل توجه داشته و دارای رتبه حائز اهمیتی است.

هیئت اعزامی دانشگاه مورخ 16/03/93 مطابق با 6 جون 2014 با مسئولان دانشگاه نانجینگ دیدار و گفتگو کردند. در این نشست مشترک پرفسور شی دونگ رونگ معاون مدیر دفتر همکاری­های بین­المللی و پرفسور لی یانگ معاون رییس دانشکده مهندسی مکانیک و برق و پرفسور هائونگ ژین معاون رییس دانشکده مهندسی عمران و دکتر  ژیو جیان گانگ معاون رییس دانشکده آموزش های بین المللی و دکتر ژانگ یانگ از دانشکده آموزش های بین المللی دانشگاه جنگلداری نانجینگ حضور داشتند. در این دیدار دو طرف ضمن معرفی توانمندی ها و ظرفیت های علمی در خصوص زمینه های همکاری مشترک بحث و تبادل نظر شد. و مقرر شد که همکاری های دو دانشگاه برای نتیجه گیری بهتر در سه زمینه زیر شروع و گسترش یابد:

  1. در موضوع محیط زیست
  2. بیوتکنولوژی
  3. ژنتیک گیاهی

همچنین موضوعات مهندسی جنگل، MBA، معماری منظر و فضای سبز، GIS در امور آبیاری و آموزش زبان فارسی و چینی زمینه های قابل بررسی برای همکاری های بیشتر بین دو دانشگاه ارزیابی گردید.

بعد از نشست مشترک از آزمایشگاه‌های گروه‌های عمران و مکانیک و برق بازدید شد که آزمایشگاه ها بسیارمجهز بودند.

دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) پیشتر یادداشت تفاهم همکاری با دانشگاه نانجینگ امضاء کرده بود.

هیئت اعزامی دانشگاه بعداز ظهر همین روز (16/03/93) در جلسه دفاع دو نفر از دانشجویان ایرانی دانشگاه نانجینگ شرکت کردند.

در روز دوشنبه مورخ 19 خرداد93 مطابق با 9 جون 2014 هیأت اعزامی دانشگاه طی  نشست مشترک با مسئولان دانشگاه مطالعات بین المللی  شی­ان پیش­نویس تفاهم­نامه همکاری دانشگاه بین­ المللی امام خمینیره را تقدیم مقامات این  دانشگاه نمودند.  این دیدار در محل دفتر کار  پرفسور مافودی رییس دانشکده مطالعات خاورمیانه دانشگاه شی ان و با حضور آقای دکتر سید جلال امام مدیر ایرانی کلاس های آموزش زبان فارسی در دانشگاه شی ان انجام گرفت.

 

دیدار هیات نمایندگان دانشگاه با رییس دانشکده مطالعات خاورمیانه دانشگاه شی ان

دیدار هیات نمایندگان دانشگاه با رییس دانشکده مطالعات خاورمیانه دانشگاه شی ان

دانشگاه مطالعات بین المللی  شی­ان علاقمندی خود را برای اعزام منظم دانشجویان زبان فارسی خود به دانشگاه بین­المللی امام خمینیره به منظور گذراندن دوره های باز آموزی و تکمیل آموزش زبان فارسی در سال سوم هر دوره را اعلام نمودند. بر این اساس اعزام حدود 30 دانشجوی فارسی آموز به دانشگاه بین المللی امام خمینی در برنامه تابستان امسال دانشگاه مطالعات بین المللی شی ان چین قرار می گیرد.  شهر شی ان بعنوان مبداء جاده ابریشم در گذشته هم اکنون به عنوان شهر تاریخی و فرهنگی منحصر بفردی محسوب می شود و ظرفیت همکاری های علمی و فرهنگی فراوانی را دارد. 

هیئت نمایندگان دانشگاه در ادامه حضورشان در دانشگاه بین المللی شی ان روز سه شنیه 20 خرداد1393 مطابق با 10 جون 2014  با دانشجویان دانشگاه شی ان که مشغول فراگیری زبان فارسی هستند دیدار کردند و با آنان به فارسی صحبت کردند  در این دیدار آقای سید جلال امام و همسرشان خانم اعظم رضوانی مدرس زبان فارسی در دانشگاه شی­ان حضور داشتند.

کلاس آموزش زبان فارسی در دانشگاه شی ان

کلاس آموزش زبان فارسی در دانشگاه شی ان

هیئت نمایندگان دانشگاه در روز هشتم سفر خود به چین از دانشگاه مطالعات خارجی پکن بازدید کرده و با مسئولین این دانشگاه دیدار داشتند. این دیدار که با حضور آقای دکتر رضا سمیع زاده عضو هیات علمی گروه زبان فارسی دانشگاه که به منظور تدریس زبان فارسی به این دانشگاه اعزام شده اند و نیز آقای گوجیایونگ،مدیر دفتر همکاریها و مراودات بین المللی و خانم ژانگ جیاجینگ  معاون دانشکده زبانهای آسیایی و افریقایی و خانم یوگیلی مدیر کرسی زبان فارسی دانشگاه مطالعات خارجی پکن انجام گرفت، طرفین  پیرامون  نحوه ادامه روند همکاری های دو دانشگاه  تبادل نظر نموده و مقر گردید که که نامه پذیرش دانشجو جهت صدور ویزا برای حداقل 15 دانشجو در سال جاری در کمتر از یک ماه انجام گیرد و این دانشجویان انشاء الله در شهریورماه سال جاری عازم ایران می شوند.  همچنین مقرر گردید  قبل از شروع سال تحصیلی جدید در دانشگاه  مطالعات خارجی پکن استاد جدید زبان فارسی برای سال آتی تحصیلی آن دانشگاه  توسط دانشگاه بین المللی امام خمینی ره معرفی گردد.

نشست مشترک هیات نمایندگان دانشگاه با مسئولان دانشگاه مطالعات خارجی پکن

نشست مشترک هیات نمایندگان دانشگاه با مسئولان دانشگاه مطالعات خارجی پکن

هیئت نمایندگان دانشگاه در دانشگاه مطالعات خارجی پکن

هیئت نمایندگان دانشگاه در دانشگاه مطالعات خارجی پکن

لازم به یاد آوری است که دانشگاه مطالعات خارجی پکن یکی از قدیمی ترین دانشگاه های چین می باشد که پیش از تاسیس جمهوری خلق چین در سال 1941 تاسیس شده است. این دانشگاه شخصیت های برجسته ای تربیت کرده است  بطوریکه  400 سفیر و دیپلمات کشور چین از این دانشگاه دانش آموخته شده اند.

CAPTCHA Image