اخبار مرکز آموزش زبان فارسی و سرپرستی دانشجویان غیر ایرانی

اخبار مرکز آموزش زبان فارسی و سرپرستی دانشجویان غیر ایرانی


  • معرفی رییس مرکز زبان آموزش زبان فارسی و سرپرست امور دانشجویان غیر ایرانی  

مراسم تقدیر از سرپرست سابق دانشجویان غیر ایرانی و رییس مرکز آموزش زبان فارسی و معارفه رییس جدید با حضور رییس دانشگاه در سالن جلسات مرکز آموزش زبان فارسی انجام شد.

دکتر سید ابوالحسن نایینی با اشاره به اهمیت جایگاه مرکز آموزش زبان فارسی اشاره کرد و گفت: باید به امور دانشجویان غیر ایرانی توجه شود و کیفیت فعالیت های آموزشی، فرهنگی و رفاهی توسعه یابد و در نحوه جذب و تحصیل متقاضیان غیر ایرانی تحول ایجاد شود. وی همچنین بر رسیدن به اهداف والا در مدیریت دانشگاه و مرکز آموزش زبان فارسی تاکید کرد و وفاق، همدلی و مشارکت همه اقشار و نهادها را ضروری داست و توصیه کرد از تجارب همه همکاران برای بهتر شدن وضعیت این مرکز استفاده شود.

  • بازدید نماینده دانشگاه استراسبورگ از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه

دکتر بیک باغبان، استاد ممتاز بازنشسته دانشگاه استراسبورگ به عنوان نماینده این دانشگاه به همراه دکتر بیات، معاون بین الملل دانشگاه از مرکز زبان آموزش زبان فارسی دانشگاه بازدید کرد. در این دیدار دکتر وکیلی فرد، رئیس مرکز آموزش زبان فارسی و سرپرستی دانشجویان غیر ایرانی ضمن بیان سابقه و اعتبار مرکز آموزش زبان فارسی خواستار برقراری همکاری بین دو دانشگاه در زمینه بهره گیری از تجربه استادان مرکز، تالیف کتاب های آموزشی به صورت مشترک، اعزام کوتاه مدت و میان مدت استادان برای آموزش به دانشجویان، برگزاری کارگاه های آموزش زبان فارسی برای استادان دانشگاه استراسبورگ و انجام پژوهش های مشترک شد ودر پایان از مرکز بازدید به عمل آمد.

  • در پذیرش دانشجویان غیر ایرانی باید بستر مناسب آموزشی و رفاهی فراهم شود

دکتر نائینی، رئیس دانشگاه در دیدار با مسئولان وزارت علوم ضمن تصریح اهداف این دانشگاه در جذب دانشجویان غیر ایرانی بیان داشت:در پذیرش دانشجویان غیر ایرانی باید بستر مناسب آموزشی و رفاهی فراهم شود .

در این دیدار که با حضور دکتر حاج جباری،مدیرکل اداره دانشجویان غیر ایرانی، آقای حسنوندیان، معاون مدیرکل اداره دانشجویان غیر ایرانی و مهد خانی،مدیر فرهنگی دانشجویان غیر ایرانی برگزار شد، پیرامون مسائل و مشکلات آموزشی، فرهنگی، رفاهی و موضوع هزینه و شهریه دانشجویان غیر ایرانی بحث و گفتگو شد.

شایان ذکر است مسئولان وزارت علوم از واحدهای مختلف مرکز، آزمایشگاه ها، کلاس های درس و خوابگاه های مرکزی برادران و خواهران دانشجویان غیر ایرانی بازدید کرده و با معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز دیدار داشتند.

  • بازدید نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه

ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بازدید و با مسئولان این مرکز دیدار کرد.

در این دیدار، صابری فرد، مسئول امور دانشجویی مرکز ضمن خوش آمد گویی به تشریح وضعیت دانشجویان فلسطینی این مرکز پرداخته و بر لزوم رعایت بیشتر نظم و قوانین دانشگاه از سوی دانشجویان بویژه دانشجویان جدید الورود تاکید نمود.
نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز با توصیه دانشجویان فلسطینی به تحصیل و احترام به قوانین و آداب و رسوم کشور ایران بر این امر تاکید کرد و در ادامه با دانشجویان فلسطینی در تالارکنفرانس مرکز دیدار و گفتگو کرد

  • دانشجویان خارجی باید سفیر تمدن ایران و فرهنگ اسلامی در کشورهای خود باشند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با مسئولان استان اظهار داشت: هریک از دانشجویان خارجی باید سفیر تمدن ایران و فرهنگ اسلامی در کشورهای خود باشند که متأسفانه این مهم به دلیل دلایل روشن و قابل حل محقق نشده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با مسئولان استان قزوین با بیان اهداف تأسیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، تصریح کرد: هریک از دانشجویان خارجی آن دانشگاه می‌توانستند سفیر تمدنایران و فرهنگ اسلامی در کشورهای خود باشند که متأسفانه این مهم به دلیل دلایل روشن و قابل حل محقق نشده است.

دکتر نائینی، رئیس دانشگاه نیز با بیان آمار دانشجویان داخلی و خارجی و ظرفیت های علمی و آموزشی آن برای افزایش جذب دانشجویان خارجی به بیان برخی موانع و مشکلات پرداخت.

 

  • شرکت دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه در اردوی رامسر دانشگاه

 

در این اردو که با شرکت 200 نفر از دانشجویان غیر ایرانی در رامسر برگزار شد دانشجویان در در اردوگاه فرهنگی- کشوری میرزا کوچک خان مستقر شدند . بازدید از مکان های دیدنی چون تله کابین شهر رامسر ، ساحل اختصصاصی اردوگاه،جنگل صفا رود، چشمه‏ ی آب معدنی و بازدید از باغ موزه مرمر از برنامه ها ی این اردو بود .

 

  •  مراسم جشن عید مبعث با حضور دانشجویان غیر ایرانی

در این مراسم که مصادف با فرا رسیدن عید مبعث با حضور دانشجویان غیر ایرانی و معاون فرهنگی دانشگاه و رئیس مرکز آموزش زبان فارسی و مسئولان این مرکز در  حسینیه شهید آوینی دانشگاه برگزار شد. دکتر صلح جو، معاون فرهنگی دانشگاه با اشاره به جایگاه ویژه شخصیت مقدس پیامبر اکرم (ص)  و رسالت ایشان در دین مبین اسلام و نیز بیداری مسلمانان جهان در خصوص جایگاه رسول اکرم (ص) و توجه به سیره و سلوک اخلاقی و رفتاری ایشان به عنوان اسوه مسلمانان سخنرانی کردند. برگزاری تواشیح و نیز مسابقه و اهدای جوایز به برندگان از دیگر بخش های این جشن بود.

  •  حضور دانش آموختگان غیر ایرانی بورسیه دانشگاه  در جشن دانش آموختگی وزارت علوم  

دوازدهمین آیین نکوداشت دانش‌آموختگان غیرایرانی کشور روز دوشتبه 29 اردیبهشت ماه با حضوروزیرمحترم علوم، تحقیقات وفناوری، به  میزبانی دانشگاه تهران درتالارعلامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور وزیر علوم، سرپرست دانشگاه تهران، رییس سازمان دانشجویان، معاون کنسولی مجلس و امور ایرانیان وزیر امور خارجه، رییس بنیاد سعدی و تعدادی از معاونان و مدیران وزارت علوم و دانشگاه تهران برگزار شد تعدادی از دانش‌آموختگان غیرایرانی تقدیر شدند همچنین از دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) نیز 26 نفر دانش آموخته در ایم مراسم حضور داشتند که در بر پایی نمایشگاه هم حضور فعال  داشتند.

به گفته صدیقی رییس سازمان دانشجویان وزارت علوم تعداد دانش آموختگان غیر ایرانی این دوره 183 نفر است که از این تعداد دو نفر در دوره کاردانی، 67 نفر در کارشناسی، 87 نفر در کارشناسی ارشد و 26 نفر در دوره دکتری فارغ‌التحصیل شدند.

  • حضور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)

دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه نیز همسو با سایر اقشار کشور در بیست و پنجمین سالگرد ارتحال معمار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) که به شکل باشکوهی در مرقد مطهرشان برگزار شد شرکت کردند.

  •  برگزاری جشن انتخابات کشور سوریه از سوی دانشجویان سوری

از سوی اتحادیه دانشجویان سوری و با حمایت معاونت فرهنگی دانشگاه جشن انتخابات کشور سوریه با حضور دانشجویان سوری و مسئولان دانشگاه برگزار شد. این مراسم روز یکشنبه ۲۵ خرداد در تالار اجتماعات دانشکده علوم انسانی برگزار شد که  پخش سرود ملی سوریه ، سخنرانی دبیراتحادیه ملی دانشجویان سوریه ، یک دقیقه سکوت به پاسداشت مقام شهدای سوریه ، خیرمقدم و تبریک دکتر صلح جو، معاون فرهنگی دانشگاه به مناسبت برگزاری باشکوه انتخابات ملی سوریه و قرائت اشعار حماسی توسط دانشجویان یمنی، عراقی، لبنانی و سوری از برنامه های این جشن بود..

CAPTCHA Image